Partner portalu

Piotr Uszok: bezpośrednie wybory burmistrzów zmieniły obraz samorządu

W ciągu 30 lat istnienia samorządów w Polsce, ich ustrój ukształtował się w sposób właściwy. Pozostaje tylko kwestia przewidywalności dalszych rozwiązań prawnych, zabezpieczenia środków finansowych na funkcjonowanie i na wykonywanie zadań publicznych – głównie o to bym zabiegał – mówi Piotr Uszok, prezydent Katowic w latach 1998-2014.

Piotr Uszok został samorządowcem w 1990 r., kiedy uzyskał mandat radnego Katowic. Jak wspomina, polskie samorządy musiały przede wszystkim zająć się zaległościami infrastrukturalnymi, takimi jak drogi, chodniki czy kanalizacje. Za przełomowe uznaje rządy Jerzego Buzka (1997-2001), kiedy m.in. wprowadzono tzw. program czterech reform.

Dodaje także, że ważnym wydarzeniem było wprowadzenie w 2002 r. bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

- Z perspektywy czasu to był bardzo dobry krok. Sprawił, że władza wykonawcza stała się niezależna od rady. Było to krytykowane przez różne środowiska, ale uważam, że władze wykonawcze wybierane pośrednio są narażone na krępowanie działań - mówi Piotr Uszok.

Pytany zatem, czy za zasadne można także uznać obecne propozycje ograniczenia kadencji radnych, zaznacza, że taką ewentualną zmianę należałoby wcześniej poważnie przemyśleć.

Czytaj też: Dwukadencyjność także dla radnych. Socjolog o samorządności w 30 lat od pierwszych wyborów

Zdaniem Piotra Uszoka, w ciągu 30 lat istnienia samorządów w Polsce, ich ustrój ukształtował się w sposób właściwy. On sam deklaruje, że jest dziś przeciwnikiem radykalnych zmian w działaniach samorządu. Ważne jest bowiem to, by rozwiązania były względnie stabilne i przewidywalne.

- Jeśli chodzi o ogólną strukturę samorządu, uważam, że jest dobrze ukształtowana. Pozostaje tylko kwestia przewidywalności dalszych rozwiązań prawnych, zabezpieczenia środków finansowych na funkcjonowanie JST i na wykonywanie zadań publicznych – głównie o to bym zabiegał – kontynuuje nasz rozmówca.

Jego zdaniem także prezydenci, burmistrzowie i wójtowie powinni być niezależni od partii politycznych. Co więcej, optuje nawet za zakazem przynależności do partii wobec włodarzy.

- Oczywiście kiedy kończy się funkcję wójta, burmistrza w samorządzie, naturalna dalsza droga polityczna jest jak najbardziej słuszna, wskazana. Te osoby nabywają w pracy w samorządzie bardzo dużego doświadczenia i warto to doświadczenie wykorzystać – argumentuje Uszok.

Jako były prezydent Katowic Piotr Uszok chwali ustawę metropolitalną, choć nie ukrywa, że jego zdaniem miasta Śląska i Zagłębia powinny bardziej czerpać z ustrojowych doświadczeń Warszawy.

- Wydaje mi się że reforma, która została w Warszawie wprowadzona, pokazała ogólny kierunek działań w aspekcie przekształcania największych ośrodków miejskich w układy metropolitalne. Oczywiście zawsze będzie się to wiązało z oporem społeczności lokalnych, lokalnych polityków, ale z punktu widzenia rozwoju gospodarczego, chyba jest to najbardziej słuszny krok – twierdzi.

Całą rozmowę przeprowadzoną w partnerstwie ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów zobacz w wideo poniżej:

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!