Partnerzy portalu

PiS zwyciężyło w wyborach do rady miasta w Kielcach

  • PAP
  • 17 listopada 2014 - 18:52 | Aktualizacja: 17 listopada 2014 - 18:57
PiS zwyciężyło w wyborach do 25-osobowej rady miejskiej w Kielcach i uzyskało siedem mandatów - wynika z nieoficjalnych wyników ze wszystkich obwodowych komisji. W radzie znajdą się także przedstawiciele: PO, PSL, SLD i Porozumienia Samorządowego prezydenta Wojciecha Lubawskiego.

Wyniki przekazał przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Kielcach, Jarosław Paw. Wynika z nich, iż PiS uzyskało siedem mandatów, Platforma Obywatelska i PSL - po pięć, a Porozumienie Samorządowe i SLD - po cztery mandaty.

Do rady nie weszli przedstawiciele Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego oraz Komitetu Nowoczesna Lewica Nowoczesnego Samorządu (jako jedyny komitet zgłosił kandydatów do trzech z pięciu okręgów).

PiS uzyskało 15 747 głosów, PO - 11 896, PSL - 10 181, Porozumienie Samorządowe - 9912, SLD-Lewica Razem - 8944, Nowa Prawica - 3946, a Komitet Nowoczesnej Lewicy - ponad 300 głosów.

 Śledź naszą relację z wyborów na żywo

Porozumienie Samorządowe (PS), wybranego w pierwszej turze na czwartą kadencję prezydenta Wojciecha Lubawskiego, zdobyło najmniej mandatów od 2002 r. W 2010 r. prawicowe ugrupowanie wygrało wybory do rady miasta, uzyskując siedem mandatów.

W radzie ostatniej kadencji nie istniała formalna koalicja, ale ugrupowanie Lubawskiego i PiS wspierały się w większości głosowań. W niedzielnych wyborach kandydaci PS kandydowali z list PiS w wyborach do sejmiku województwa świętokrzyskiego.

Radnymi nowej kadencji w Kielcach zostali m. in. dotychczasowy przewodniczący rady Tomasz Bogucki (PS) oraz wiceprzewodniczące: Joanna Grzela (SLD) i Katarzyna Zapała (PO).

 Czytaj też:  PKW ogłosiła wyniki wyborów w dużych miastach

Radnym został drugi w głosowaniu (20,9 proc.) na prezydenta Kielc Krzysztof Adamczyk (SLD). Mandatu w kolejnej kadencji nie uzyskał natomiast inny kontrkandydat Lubawskiego w wyborach prezydenckich, Jerzy Pyrek z PSL (miał 4,84 proc. poparcie - piaty wynik na sześcioro kandydatów).

W 2010 r. w wyborach do Rady Miasta Kielce zwyciężyło Porozumienie Samorządowe (siedem mandatów), zdobywając 25,50 proc. głosów. Sześć mandatów uzyskało SLD (18,10 proc. głosów). Po pięć mandatów zdobyły: PO (21,08 proc.) i PiS (18,47 proc.), a dwa - PSL (11,27 proc. głosów). W trakcie kadencji jeden z radnych SLD zrezygnował z członkostwa w partii i zasilił klub PO. Platformę opuścił z kolei inny radny, który przeszedł do ludowców.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!