Partnerzy portalu

PKW: To prokuratura powinna wyjaśniać nieprawidłowości podczas wyborów w DPS-ach

Państwowa Komisja Wyborcza nie odniesie się do rzekomych nieprawidłowości, do których miało dochodzić podczas wyborów prezydenckich w niektórych Domach Pomocy Społecznej. Sytuacje zostały zgłoszone przez Rzecznika Praw Obywatelskich. PKW stwierdziła jedynie, że do wyjaśnienia opisanych wydarzeń potrzebne jest śledztwo prokuratorskie.

- Szczegółowe odniesienie do zarzutów w sprawie przebiegu głosowania w DPS wymagałoby przeprowadzenia postępowania dowodowego i ustalenia stanu faktycznego w zakresie każdego konkretnego przypadku, do czego Państwowa Komisja Wyborcza nie jest uprawniona. Wyjaśnień w tym zakresie mogłyby udzielić właściwe okręgowe komisje wyborcze - pisze sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.

Dodaje jednak, że organy wyborcze niższego stopnia, nie są uprawnione do wyjaśnienia części podniesionych zarzutów, dotyczących ewentualnych nieprawidłowości podczas głosowania w DPS-ach. Wyjaśnia także, że w przypadku potwierdzenia opisanych sytuacji, mogło dojść do naruszenia art. 249 oraz art. 250 Kodeksu karnego. Przepisy te opisują sankcję kary więzienia w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat za wywieranie wpływu, lub przeszkadzanie w wykonywaniu prawa do głosowania.

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE3

  • r39 2020-08-24 16:15:19
    do Rebus: a ktokolwiek złożył jakiekolwiek doniesienie do prokuratury czy wciąż mamy do czynienia jedynie z pogłoskami? do C12: bo 1. ważność wyborów stwierdza sąd, nie PKW. Dlaczego są uznał ważność - czytaj orzeczenie (mniej więcej: nieprawidłowości nie miały wpływu na wynik)....  rozwiń
  • C12 2020-08-24 08:48:41
    Sprawa dla prokuratora? Dlaczego więc PKW nie stwierdziła nieważności wyborów?
  • Rebus 2020-08-24 08:22:11
    Tylko naiwni mogą czekać na to, że Prokuratura wykona jakiś ruch. Wszystko odbyło się zgodnie z duchem partii

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!