Partner portalu

PKW wprowadza zmiany w wymaganej liczbie komisarzy wyborczych

Państwowa Komisja Wyborcza powołała 98 komisarzy wyborczych. Wprowadziła też szereg ważnych zmian.
  • Komisarze wyborczy zostali powołani w poniedziałek (26.03), na okres 5 lat.
  • PKW dokonała też zmiany w uchwale ws. określenia szczegółowego zakresu zadań urzędników wyborczych, sposobu ich realizacji oraz zasad wynagradzania za ich realizację, a także zasad zwolnienia od pracy zawodowej na czas wykonywania obowiązków urzędnika wyborczego w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego.
  • Zmieniła też wymaganą liczbę urzędników wyborczych. 

PKW zdecydowała, że "w uzasadnionych przypadkach komisarz wyborczy może wyznaczyć urzędnika wyborczego, który czasowo będzie wykonywał zadania w innej gminie, niż gmina, w której został powołany".

Wprowadziła też zmianę, zgodnie z którą urzędników wyborczych powołuje się w liczbie: jednego w gminach do 5 tys. mieszkańców, dwóch w gminach do 50 tys. mieszkańców i po jednym na każde kolejne rozpoczęte 50 tys. mieszkańców, lecz nie więcej niż 7.

Czytaj więcej: Urzędnicy wyborczy: delegowanie do wyborów wpłynie na trzynastki i nagrody?

W ubiegłym tygodniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że szef MSWiA Joachim Brudziński przedstawił Państwowej Komisji Wyborczej 144 kandydatów na komisarzy wyborczych. Dodał, że resort spraw wewnętrznych i administracji otrzymał 722 zgłoszenia na komisarzy; część nie spełniała wymogów.

Szefernaker wskazał, że wśród kandydatów, znalazło się m.in. 15 dotychczasowych komisarzy, 46 sędziów, 15 adwokatów, 32 radców prawnych, 6 pracowników samorządowych oraz 7 pracowników administracji rządowej.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego przewiduje, że w każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy, powoływani przez szefa Krajowego Biura Wyborczego. Będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych. Do zadań urzędników wyborczych należeć będzie m.in. przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych.

Czytaj więcej: Kto może zostać urzędnikiem wyborczym i na jakich zasadach będzie pracował?

Zgodnie z wcześniejszą uchwałą PKW w tej sprawie, w gminach do 20 tys. mieszkańców urzędników wyborczych miało być dwóch; w gminach do 50 tys. mieszkańców - trzech, a w większych gminach dodatkowo po jednym urzędniku na każde 50 tys. mieszkańców - ale nie więcej niż w sumie siedmiu. W miastach wojewódzkich lub powiatowych będzie powoływany dodatkowo jeszcze jeden urzędnik wyborczy.

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu wyborczego, PKW powoła na pięcioletnią kadencję 100 komisarzy wyborczych spośród osób przedstawionych przez szefa MSWiA.

Czytaj więcej: ZUS uratuje wybory samorządowe? Ministerstwo finansów wskazuje skąd weźmie pieniądze

Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej. Komisarze wyborczy będą zarządzać druk kart do głosowania; będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych. Od 1 stycznia 2019 roku to komisarze będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!