Partnerzy portalu

Plac w Szczecinie otrzyma imię Pawła Adamowicza, a rondo Jana Olszewskiego

Plac w szczecińskim śródmieściu zostanie nazwany imieniem Pawła Adamowicza – zdecydowali we wtorek radni miejscy. Patronem budowanego na zachodzie miasta ronda będzie Jan Olszewski.

O nazwanie budowanego w dzielnicy Zachód ronda imieniem zmarłego 7 lutego br. byłego premiera Jana Olszewskiego wnioskowali radni klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj też: Warszawa: Radni PiS chcą budowy pomnika Jana Olszewskiego

"Krótki okres trwania rządu Jana Olszewskiego był bardzo ważnym etapem w procesie wybijania Polski na niepodległość. Udało się wówczas zapobiec próbom utrzymania statusu kraju jako państwa o ograniczonej suwerenności" - uzasadniał we wtorek (26 lutego) podczas sesji rady miasta radny PiS Dariusz Matecki.

Za przyjęciem uchwały głosowało 25 radnych, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Rondo budowane jest u zbiegu ulic Arkońskiej, Władysława Szafera i jednej z głównych arterii miasta al. Wojska Polskiego. Ma zostać ukończone do lipca br.

Projekt uchwały o nadanie nazwy jednemu z placów w śródmieściu imienia tragicznie zmarłego 14 stycznia br. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wnieśli radni dwóch klubów: Bezpartyjnych i Koalicji Obywatelskiej.

"Pan prezydent Adamowicz był jednym z tych ludzi w naszym państwie, którzy na pewno przejdą do historii, a jego tragiczna śmierć pewnie to jeszcze bardziej uwypukli. Myślę, że w ramach solidarności Gdańska i Szczecina, która zawsze występowała, choćby w czasie strajku 1980 r., ale także strajku 1970 r., taki gest (...) Gdańskowi i jego prezydentowi się należy" - powiedział Paweł Bartnik z klubu Koalicji Obywatelskiej.

Za uchwałą głosowało 16 radnych, 2 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Imieniem Pawła Adamowicza nazwany zostanie plac będący dotychczas częścią śródmiejskiej alei Papieża Jana Pawła II, położony pomiędzy jej dwoma jezdniami, w pobliżu pl. Lotników. Do listopada 2017 r. w południowej części placu stał pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej (został rozebrany decyzją rady miasta). 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!