Partnerzy portalu

Płock: Powstała pierwsza mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu

  • PAP
  • 12 listopada 2021 - 15:47
Blisko 160 minut nagrań, wykonanych w 40 lokalizacjach, zawiera pierwsza mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu. Jej autorem jest Piotr Dąbrowski, muzyk i artysta dźwiękowy oraz prezes Fundacji Nobiscum. Dwupłytowe wydawnictwo CD ukaże się w grudniu w nakładzie 700 sztuk i będzie dostępne nieodpłatnie.

Piotr Dąbrowski jest autorem pierwszej mapy dźwiękowej Płocka, która powstała w 2020 r. przy wsparciu finansowym tamtejszego Urzędu Miasta - na dwupłytowym albumie utrwalono m.in. dźwięki ulic i parków. Projekt "Rozśpiewana swoim szumem. Mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu" został z kolei zrealizowany dzięki dofinansowaniu samorządu województwa.

"Mapa dźwiękowa Wisły to podobnie jak w przypadku dźwiękowego pejzażu Płocka blisko 160 minut nagrań, które powstały w 40 różnych miejscach w czasie kolejnych wypraw wraz z nurtem rzeki biegnącej przez Mazowsze" - powiedział PAP o projekcie Dąbrowski. Jak dodał, nagrania powstawały podczas kolejnych wypraw prowadzących szlakiem wzdłuż Wisły, które trwały z przerwami trzy miesiące - w trakcie podróży autorowi nagrań towarzyszyła jego żona Gabriela Nowak-Dąbrowska, która odwiedzane miejsca dokumentowała fotograficznie i video.

"Pierwsze nagrania powstały w miejscowości Borek. Ostatnie w miejscowości Nowy Duninów. Po drodze, na obu brzegach Wisły, odwiedzaliśmy wsie, miasta, a także miejsca, gdzie nieczęsto staje stopa człowieka. Wszędzie, także w wielkomiejskim otoczeniu, jak choćby w Warszawie, utrwalałem dźwięki charakterystyczne dla danej lokalizacji i chwili" - wyjaśnił Dąbrowski. Dodał, że w ten sposób powstał zbiór nagrań ukazujący zarówno soundscape naturalny, jak i industrialny.

"Jedna z moich obserwacji jest taka, że nie ma już prawie miejsc nad Wisłą, gdzie do sfery dźwiękowej, pejzażu dźwięków, w jakimś stopniu nie przenikałaby obecność człowieka. Niemal zawsze, podczas tych podróży wzdłuż rzeki, słychać było, choćby z odległej drogi czy mostu, ruch samochodowy, a bywało dosyć często, że z powietrza docierały także odgłosy samolotów. Na jednym z nagrań pojawiają się więc na przykład dźwięki przelatujących akurat sześciu myśliwców" - podkreślił Dąbrowski.

Jak zapowiedział, premiera dwupłytowego albumu CD "Rozśpiewana swoim szumem. Mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu" planowana jest na grudzień. "Album ukaże się nakładzie 700 sztuk i będzie dostępny nieodpłatnie, dzięki dofinansowaniu mazowieckiego samorządu" - zaznaczył Dąbrowski.

Informując o planowanej publikacji mapy dźwiękowej Wisły na Mazowszu, Fundacja Nobiscum wspomniała, że niegdyś rzeka ta żyła, pełniąc funkcję komunikacyjną i handlową, jednak właśnie od strony dźwiękowej nie zachował się niestety żaden znaczący zapis.

"Mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu dokumentuje to, jak sama Wisła i miejsca nad rzeką brzmią dziś. Jest to dokumentacja subiektywna i taki jest wyłaniający się z niej obraz. Może stanowić punkt wyjścia dla własnych wycieczek dźwiękowymi tropami Wisły, a ta forma specyficznej +turystyki+, wymagająca skupienia, drastycznego ograniczenia swojego wpływu na otaczające nas środowisko, niejako stojąca w kontrze do wszechobecnej kultury selfie, może dać wiele satysfakcji, nawet jeśli nie używamy mikrofonu i nie dokonujemy żadnego zapisu" - podkreśliła Fundacja Nobiscum w anonsie wydawnictwa.

Fundacja Nobiscum powstała w Płocku w 2018 r. Promuje sztukę i wiedzę historyczną, organizując m.in. koncerty, wystawy oraz wydając publikacje książkowe i płytowe. Dotychczas opublikowała m.in. przewodnik "Śladami płockich Żydów", zawierający opisy i fotografie kilkudziesięciu miejsc sakralnych i pełniących ważne funkcje społeczne dawnej społeczności żydowskiej tego miasta oraz monografię "Okno na Kwiatka. Ulica Józefa Kwiatka w Płocku od początku XIX wieku do 1939 r.", prezentująca jedną z najstarszych tamtejszych ulic, zarazem główną arterię dawnej dzielnicy żydowskiej, wraz z informacjami o poszczególnych nieruchomościach i ich mieszkańcach - autorką tych publikacji jest także Gabriela Nowak-Dąbrowska.

Jednym z projektów Fundacji Nobiscum jest też portal JewishPlock.eu, który "w swym założeniu stanowić ma stale rosnące kompendium wiedzy o historii żydowskiej społeczności Płocka, ale także regionu". Opublikowano tam m.in. ok. 300 reprodukcji fotografii i dokumentów, w tym pochodzących z rodzinnych archiwów potomków płockich Żydów, mieszkających obecnie np. w Izraelu i USA, które nie były wcześniej publikowane.

W lipcu 2019 r. Fundacja Nobiscum zorganizowała z kolei koncerty muzyki awangardowej i eksperymentalnej oraz spotkania edukacyjne i warsztaty związane z tym rodzajem działalności artystycznej w ramach projektu "Sygnał/Szum". Przedsięwzięcie, którego partnerem była Płocka Galeria Sztuki, obejmowało m.in. "spacer dźwiękowy" z wsłuchiwaniem się w odgłosy ulic miasta. Wcześniej, w kwietniu 2019 r., Fundacja Nobiscum zrealizowała audiowizualny projekt "Ubiel", nawiązujące do nazwy miejscowości, z której pochodził Stanisław Moniuszko w 200. rocznicę jego urodzin - prezentacji projektu towarzyszyła premiera wydawnictwa CD pod tym samym tytułem, zawierająca eksperymentalne wersje siedmiu utworów kompozytora.

W grudniu 2020 r. ukazał się z kolei, w nakładzie 500 egzemplarzy, dwupłytowy album CD "Mapa dźwiękowa Płocka" - pierwszy taki zapis w historii tego miasta, zawierający niespełna 160 minut nagrań z 40 lokalizacji, w tym także z miejsc położonych nad Wisłą.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!