Partner portalu

PO chce koalicji z bezpartyjnymi samorządowcami

  • PAP
  • 14 sierpnia 2014 - 10:37
- Zawieranie lokalnych porozumień z bezpartyjnymi samorządowcami i prezydentami - to m.in. efekt konsultacji premiera Donalda Tuska z regionami PO w sprawie wyborów samorządowych. Platforma poprze m.in. Rafała Dutkiewicza (Wrocław) i Tadeusza Truskolaskiego (Białystok).

Premier prowadził konsultacje z władzami regionalnymi Platformy na temat przygotowań do jesiennych wyborów samorządowych. Celem spotkań było wypracowanie lokalnej strategii wyborczej dla każdego województwa.

Uczestnicy narad z premierem relacjonowali, że premier zachęcał regiony do tego, aby zawierały lokalne porozumienia z bezpartyjnymi stowarzyszeniami samorządowymi i popularnymi wójtami, burmistrzami i prezydentami miast.

Według polityków PO, porozumienia z bezpartyjnymi samorządowcami to z jednej strony "powrót do korzeni" Platformy, a drugiej - pomysł na lepszy wynik wyborczy.

Czytaj też:  Regionalna strategia PO na wybory samorządowe

Szef sztabu wyborczego PO w wyborach samorządowych Robert Tyszkiewicz powiedział, że spotkania potwierdziły, że Platforma wciąż jest koalicjantem pierwszego wyboru dla polskich samorządowców. "W wielkich miastach będziemy w koalicjach z urzędującymi prezydentami, jesteśmy pożądanym koalicjantem wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z bezpośrednim wyborem prezydentów i burmistrzów" - zaznaczył.

"Spośród największych polskich miast - w Warszawie, Łodzi, Gdańsku i Lublinie będą startowali kandydaci pod szyldem PO, w pozostałych wielkich miastach w większości będziemy w koalicjach z urzędującymi prezydentami. Platforma zachowuje zdolność koalicyjną dla bezpartyjnych samorządowców. To duży sukces naszej partii" - podkreślił Tyszkiewicz.

Czytaj też:  Rośnie przewaga PiS nad PO

Jak zauważył, żadna inna partia nie odbywała cyklu spotkań w sprawie samorządów na tak wysokim szczeblu.

Tyszkiewicz powiedział też, że spotkania z premierem były wielkim maratonem mobilizacyjnym. "Nigdzie nie oddamy pola bez walki, mamy dorobek, potencjał, wiemy, jak przeprowadzić polskie miasta i regiony przez wielką szansę, związaną z nowymi pieniędzmi europejskimi" - przekonywał szef sztabu wyborczego PO.

Przyznał jednocześnie, że Platformę czeka w sejmikach "twardy bój", najtrudniejszy we wschodniej Polsce. "Nie ma jednak mowy, żeby PO zwijała sztandar w Polsce wschodniej i oddała walkowerem cokolwiek w samorządzie. Będziemy walczyć" - zadeklarował Tyszkiewicz.

Dodał również, że premier i ministrowie bardzo aktywnie zaangażują się w kampanię wyborczą. "Pokażemy, że warunkiem skutecznego rozwoju jest harmonijna, zgodna współpraca samorządu i rządu" - przekonywał Tyszkiewicz.

Na Śląsku lokalne struktury PO chcą współpracować z prezydentami: Katowic - Piotrem Uszokiem, Tychów - Andrzejem Dziubą oraz Bielska-Białej - Jackiem Krywultem. W Chorzowie Platforma poprze swego prezydenta Andrzeja Kotalę, w Gliwicach i Bytomiu startować mają posłowie PO: Borys Budka i Jacek Brzezinka. Kandydatem w Sosnowcu będzie b. wiceprezydent tego miasta Arkadiusz Chęciński.

Platforma wciąż zastanawia się nad wyborem kandydata na prezydenta Szczecina; dwa najpoważniejsze nazwiska to: marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i senator Norbert Obrycki. W Koszalinie i Kołobrzegu PO poprze obecnych prezydentów: Piotra Jedlińskiego i Janusza Gromka.

Współpraca z bezpartyjnymi prezydentami możliwa jest także w Zamościu, Białej Podlaskiej i Puławach, gdzie Platforma prowadzi rozmowy z prezydentami: Marcinem Zamoyskim, Andrzejem Czapskim i Januszem Groblem. W Lublinie PO poprze swego dotychczasowego prezydenta Krzysztofa Żuka.

Rozmowy z prezydentami niezależnymi toczą się też na Podkarpaciu. Chodzi m.in. o prezydentów: Rzeszowa Tadeusza Ferenca i Krosna Piotra Przytockiego. Platforma nie wesprze za to kampanii prezydenta Przemyśla Roberta Chomy - jej kandydatem będzie szef partii w tym mieście Wojciech Błachowicz.

Jeśli chodzi o Wielkopolskę, tam lokalna PO nie doszła do porozumienia z bezpartyjnym prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym i wystawi własnego kandydata, przedsiębiorcę i prawnika Jacka Jaśkowiaka. Platforma będzie za to w dalszym ciągu wspierać niezależnego prezydenta Kalisza Janusza Pęcherza.

W Koninie kandydatką będzie obecna starosta koniński Małgorzata Waszak, z kolei w Pile i Ostrowie Wielkopolskim PO wystawi dwóch swych obecnych prezydentów: Piotra Głowskiego i Jarosława Urbaniaka.

Przesądzone jest wspólny start do sejmiku wojewódzkiego i poparcie dla Rafała Dutkiewicza w wyborach prezydenckich we Wrocławiu. Z nieoficjalnych informacji ze źródeł w zarządzie dolnośląskiej PO wynika, że kwestią sporną jest jedynie to, czy PO stworzy wspólne listy ze stowarzyszeniem prezydenta Obywatelski Dolny Śląsk do Rady Miasta Wrocławia.

Z kolei w Wałbrzychu Platforma poprze obecnego prezydenta Romana Szełemeja, który w poprzednich wyborach kandydował jako kandydat niezależny z poparciem ze strony PO (do której później wstąpił). W Opolu kandydatem PO na prezydenta będzie poseł Tadeusz Jarmuziewicz.

Nie jest wykluczone, że Platforma poprze bardzo popularnego prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i Sopotu - Jacka Karnowskiego. Nie wiadomo dotąd, kogo PO wystawi w wyborach na prezydenta Słupska; wśród kandydatów wymieniany jest poseł Zbigniew Konwiński. W Gdańsku Platforma poprze obecnego prezydenta Pawła Adamowicza.

W Warszawie Platforma poprze w Warszawie obecną prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz. "W większości ośrodków (w woj. mazowieckim) będziemy mieli własnego kandydata" - poinformował Andrzej Halicki.

W Bydgoszczy Platforma będzie popierała obecnego prezydenta Rafała Bruskiego (PO), w Inowrocławiu obecnego prezydenta Ryszarda Brejzę. W Toruniu kandydatem PO jest były przewodniczący rady miasta Waldemar Przybyszewski (PO), a we Włocławku - poseł Platformy Marek Wojtkowski.

Platforma poprze też obecnego prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego (w dwóch ostatnich wyborach wspieranego przez PO). "Truskolaski wystartuje z własnego komitetu, ale będzie miał poparcie Platformy, to bity faworyt w Białymstoku" - ocenił Tyszkiewicz.

Zapadły też wstępnie ustalenia, że PO poprze obecnego prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego; kandydatką w Gorzowie może być Krystyna Sibińska.

W Tarnowie PO będzie popierała prezydenta tego miasta w latach 1994-98, a obecnie wicemarszałka województwa Romana Ciepiela.

Radna Marta Patena będzie kandydatką Platformy w wyborach na prezydenta Krakowa. Patena była jedyną kandydatką w planowanych przez PO prawyborach, po tym jak wycofali się z nich poseł Józef Lassota (z powodów zdrowotnych) i radna Małgorzata Jantos.

W Łodzi Platforma poprze obecną prezydent miasta Hannę Zdanowską (PO), która jest pierwszą kobietą prezydentem w historii Łodzi. W Sieradzu o kolejną kadencję będzie ubiegał się obecny prezydent Jacek Walczak (PO); w Skierniewicach najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest szef miejscowych struktur PO Piotr Łyżeń.

W Kielcach (Świętokrzyskie) Platforma zamierza wystawić własnego kandydata na prezydenta. "Z całą pewnością w Kielcach wystawimy swojego kandydata, gdyż region czy Platforma nie widzi możliwości i nie ma takiej woli współpracy z urzędującym prezydentem" - powiedział PAP Tyszkiewicz. Jak mówił, trwają jeszcze konsultacje odnośnie kandydatury. Nie chciał zdradzić nazwisk potencjalnych kandydatów, branych pod uwagę przez PO.

W Kielcach od 2002 r. rządzi Wojciech Lubawski (bezpartyjny, prezes Stowarzyszenia "Samorząd 2002", który będzie zabiegał o czwartą kadencję).

Kampania samorządowa Platformy ma ruszyć we wrześniu - wówczas zatwierdzone zostaną listy samorządowe i zaprezentowany program wyborczy.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybrani zostaną w nich wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, a także rady gmin, powiatów i sejmiki województw.

KOMENTARZE2

  • OBYWATEL 2014-08-27 11:55:45
    Kiedy nareszcie dojdzie do naszych twardogłowych zblatowanych partyjnych układzików,że nadszedł czas na odspawanie od foteli. Kiedy rozejrzą się po świecie,że to Obywatele,działacze niezależnych organizacji społecznych,mieszkańcy-płatnicy podatków a nie partyjniacy mają rzadzić krajem. Oczywiście je...szcze to trochę potrwa,ale przebudzenie "elit"będzie nieuchronne. Problemem są środki finansowe na wybory,których brakuje organizacjom pozarządowym. Powinny je uzyskać na podobnych zasadach jak partie.  rozwiń
  • robotny 2014-08-21 18:40:37
    Jak bat wisi nad głową, to wsparcia się szuka tam gdzie najpierw stworzył-Polskę zaściankową!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!