Partnerzy portalu

PO nagle wyprzedza PiS

  • PAP
  • 3 października 2014 - 13:58
W wyborach do sejmików wojewódzkich na PO chce głosować 28 proc. deklarujących udział w wyborach, na PiS - 22 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. To zmiana w stosunku do poprzedniego badania - z września, kiedy to pierwsze było PiS z 25 proc. poparcia, druga PO miała 22 proc.
Według CBOS na kandydatów PSL i SLD w wyborach do sejmików chce głosować po 6 proc. respondentów. Nowa Prawica odnotowała 5-proc. poparcie; Polska Razem Jarosława Gowina - 3-proc.; Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry 1-proc., także 1 proc. badanych zamierza oddać głos na kandydatów Twojego Ruchu.

CBOS zauważa, że poparcie dla komitetów Platformy i PiS byłoby względnie wyrównane, gdyby grono wyborców PiS zasilili zwolennicy Polski Razem (3 proc.) i Solidarnej Polski (1 proc.).

Pozostali respondenci - 22 proc. - nie mają jeszcze sprecyzowanych preferencji wyborczych (spadek o 2 pkt proc.) lub planują zagłosować na jakiś inny komitet - 6 proc. (spadek o 4 pkt proc.).

Czytaj też: Kto ma aktywny elektorat, ten wygrywa w internecie 

Udział w jesiennych wyborach samorządowych zapowiedziało dwie trzecie uprawnionych (66 proc.), przy czym prawie połowa (48 proc.) badanych zapowiada, że na pewno pójdzie do urn. W głosowaniu nie zamierza uczestniczyć 20 proc. respondentów. Co siódmy (14 proc.) jeszcze nie wie, czy będzie głosować.

Deklarowana frekwencja utrzymuje się w tym kwartale na niezmienionym poziomie. Jest natomiast nieco niższa niż we wrześniu 2010 roku (71 proc.), ale wyższa niż w analogicznym okresie poprzedzającym wybory sprzed ośmiu (55 proc.) i dwunastu lat (58 proc.).

W miarę zbliżania się terminu wyborów do władz lokalnych rośnie zainteresowanie listopadowym głosowaniem - podkreśla CBOS. W najnowszym badaniu deklarowało je dwie trzecie Polaków (66 proc.), a więc o 4 punkty procentowe więcej niż w czasie dwóch ubiegłych miesięcy. Nieinteresujący się wyborami samorządowymi stanowią ponad jedną trzecią badanych (34 proc.).

Wiedzę na temat kandydatów startujących w wyborach na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklaruje ponad dwie piąte ankietowanych (41 proc.), w tym co czwarty (24 proc.) słyszał o kilku z nich, a niespełna co piąty (17 proc.) - wyłącznie o jednym. 59 proc. badanych nie wie, kto będzie kandydował i nie słyszało o żadnych kandydatach.

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 11-17 września 2014 roku na liczącej 946 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!