Partnerzy portalu

Po przerwie związanej z pandemią Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich

  • PAP
  • 12 listopada 2021 - 13:45
Po przerwie związanej z pandemią wraca Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich – jego 16. edycja odbędzie się w niedzielę. Do obejrzenia wystaw stałych i czasowych oraz niedostępnych na co dzień miejsc zaprasza 45 muzeów i galerii.

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich przy współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.

Poza krakowskimi placówkami w inicjatywę włączyły się Zamek Królewski oraz Muzeum Fonografii w Niepołomicach i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Dla widzów przygotowano specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy i oprowadzania z przewodnikiem. Na część z nich trzeba rezerwować miejsca. Na większość wydarzeń wstęp jest bezpłatny, na część obowiązują bilety za symboliczne kwoty.

Jak podkreśla dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Katarzyna Olesiak Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich to świetny pretekst, żeby przypomnieć sobie, jak bogate i różnorodne zbiory mają krakowskie placówki i co ciekawego oferują.

Galeria Sztuki Współczesnej "Bunkier Sztuki" zaprasza na wystawę kilkudziesięciu prac Leszka Sobockiego "Portrety krakowian", a Zamek Królewski na Wawelu na specjalne trasy z przewodnikiem "Otwórz oczy na Wawel" - spacer po wzgórzu wawelskim oraz "Wawel po godzinach" - sekrety Baszty Złodziejskiej.

Z kolei Międzynarodowe Centrum Kultury proponuje oprowadzania po wystawie "Ukraina. Wzajemne spojrzenia" w języku polskim i ukraińskim, a Muzeum Fotografii zaprasza do nowych pomieszczeń przy ul. Józefitów 16, gdzie można zwiedzić magazyny studyjne, pracownie konserwacji i digitalizacji wyposażone w nowoczesny sprzęt. W Muzeum AK będzie można obejrzeć eksponaty, których nie ma na ekspozycji stałej.

Muzeum Krakowa chce pokazać Rynek Podziemny w pełnym oświetleniu, które pozwoli przyjrzeć się zakamarkom i wszystkim detalom wystawy. W oddziale tego muzeum - Fabryce Emalia Oskara Schindlera zaplanowano m.in. oprowadzanie po wystawie stałej "Kraków - czas okupacji 1939-1945" dla rodzin z dziećmi powyżej 7. roku życia oraz warsztat dla dzieci "Jak powstaje wystawa?".

Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza m.in. na warsztaty budowania latających modeli szybowców. W Muzeum Narodowym w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach będzie trwała całodzienna akcja wysyłania do bliskich i znajomych kartek okolicznościowych, których szata graficzna inspirowana jest tematyką niepodległościową.

Szczegółowy pogram wydarzeń znajduje się na stronach muzeów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!