Partnerzy portalu

Podkarpackie: Blisko 30 tys. zniczy zapłonie m.in. na lwowskich cmentarzach

  • PAP
  • Opublikowano: 21 października 2021 - 08:09
Blisko 30 tys. zniczy, które w ostatnich dniach zebrano na Podkarpaciu, na Wszystkich Świętych zapłonie na cmentarzach Łyczakowskim, Janowskim i Orląt Lwowskich we Lwowie oraz kilku nekropoliach w obwodzie lwowskim.

Jak poinformowała koordynatorka akcji "Światełko pamięci" Beata Wolańska z TVP w Rzeszowie, od 10 października w regionie zebrano "blisko 30 tys. zniczy". "Pierwszy ich transport wyrusza jeszcze w czwartek. Następne planujemy w kolejnych dniach" - powiedziała.

Przypomniała, że "znicze oprócz nekropolii lwowskich trafią także na polskie cmentarze m.in. w Mościskach, Jaworowie, Niżankowicach, Strzelczyskach i Pnikucie".

Od 10 do 20 października były one zbierane w rzeszowskim oddziale Telewizji Polskiej oraz w kilkunastu podkarpackich miastach; m.in. w Błażowej, Lubaczowie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Sanoku, Mielcu, Jarosławiu i Tyczynie. "Była to już 16. edycja akcji. Wzięli w niej udział studenci, uczniowie, stowarzyszenia kresowian, harcerze" - dodała Wolańska.

"Światełko pamięci" zainicjowali dziennikarze Polskiego Radia Lwów. Początkowo akcja dotyczyła głównie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. Natomiast od 2010 r. znicze palą się także na Cmentarzu Janowskim. "Polacy ze Lwowa mogą je zapalić na wszystkich polskich grobach. Płoną też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian" - mówiła koordynatorka.

Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie; został założony w 1786 r. Na tej nekropolii spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.

Z kolei na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany; ponownie otwarto go w 2005 r.

Natomiast Cmentarz Janowski założono w 1883 r. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. Benedykt XVI ogłosił go świętym.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!