Podkarpackie: Głuszce w zimowym opierzeniu
"Opierzenie ma zimowe podbicie puchem, a pióra lotek są już mocno wybarwione i lśniące. Wyrosły im też dodatkowe, zimowe pióra na nogach chroniące przed zimnem i pozwalające w naturze łatwiej chodzić po wysokim śniegu" - wyjaśnił rzecznik.
Jak zaznaczył, "w tym roku młode pokolenie największych krajowych kuraków wyglądem i masą ciała dorównuje dorosłym osobnikom".
W ośrodku nadleśnictwa Leżajsk są 33 ptaki; 22 kury i 11 kogutów. Do naturalnych ostoi w całej Polsce latem trafiło stąd 60 głuszców; po 15 osobników do nadleśnictw Janów Lubelski, Głęboki Bród, Biłgoraj i Ruszów.
Rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przypomniał, że w leżajskim ośrodku jest budynek edukacyjny. Głuszce można tam podglądać m.in. przez lustro weneckie.
Koguty mają ciemne ubarwienie ciała - mówił Marszałek - "na czarnym ogonie są białe plamki".
"Z kolei ich pierś jest czarno-zielona z metalicznym połyskiem. Pióra skrzydeł z wierzchu są brązowe, a od spodu białe. Samiec nad okiem ma czerwoną +brew+ w kształcie półksiężyca" - dodał rzecznik.
Samice są miej okazale ubarwione. Pióra na głowie, szyi i grzbiecie mają brunatno-żółte, a boki ciała i brzuch są biało-rdzawo-brunatne. Kury mają ubarwienie maskujące, bardzo przydatne podczas wysiadywania jaj, kiedy zlewa się ono z otoczeniem.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.