Partnerzy portalu

Podkarpackie: Łagodniejsza kara dla byłego marszałka

W środę (29 stycznia) Sąd Okręgowy w Przemyślu skazał byłego marszałka woj. podkarpackiego Mirosława Karapytę na trzy lata pozbawienia wolności. Jest to kara niższa o rok od wymierzonej przez sąd pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Uzasadnienie wyroku, podobnie jak cały proces w obu instancjach, odbyło się za zamkniętymi drzwiami.

Karapyta (który od początku zgadza się na podawanie personaliów i pokazywanie wizerunku) po wyjściu z sali powtórzył do dziennikarzy, że jest i czuje się niewinny, i zapowiedział złożenie kasacji.

Lubelska prokuratura oskarżyła byłego marszałka województwa podkarpackiego o korupcję, płatną protekcję i zgwałcenie. Postawiła mu łącznie 16 zarzutów. Najobszerniejsza część zarzutów wobec Karapyty dotyczyła przestępstw urzędniczych, to znaczy płatnej protekcji i korupcji.

Były marszałek został w styczniu 2019 r. skazany przez Sąd Rejonowy w Przemyślu na cztery lata więzienia.

Z części zarzutów b. marszałek województwa został uniewinniony w pierwszej instancji. W drugiej z kolejnych dwóch.

Ponadto sąd pierwszej instancji, w przypadku zarzutu gwałtu, zmienił kwalifikację czynu uznając Karapytę winnym usiłowania gwałtu, z kolei sąd odwoławczy także zmienił kwalifikację i uznał b. marszałka winnym doprowadzenia do innej czynności seksualnej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!