Partnerzy portalu

Podkarpackie: Policja apeluje o zachowanie ostrożności w okresie Wszystkich Świętych

  • PAP
  • 26 października 2021 - 10:08
O zachowanie podstawowych zasad ostrożności w okresie około świątecznym - Wszystkich Świętych i Zaduszek apeluje podkarpacka policja. Przestrzega, że naszą nieuwagę podczas wizyt na cmentarzach mogą wykorzystać złodzieje, zaś naszą nieobecność w domu – włamywacze.

Jak przypomina rzeczniczka podkarpackiej policji podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, nie pozostawiajmy swoich rzeczy osobistych bez nadzoru, gdy wybierzemy się na cmentarze.

"Nie zostawiajmy torebek, saszetek oraz innych wartościowych rzeczy na sąsiednich nagrobkach, czy ławeczkach. Klucze i dokumenty starajmy się mieć zawsze przy sobie. Przedmioty, które są wartościowe, a nie musimy ich ze sobą zabierać, pozostawmy w domu. Nie zabierajmy również na cmentarze dużych sum pieniędzy" - przestrzega podinsp. Tabasz-Rygiel.

Zwraca także uwagę, że wiele osób wybierze się w tym czasie w dłuższą podróż, aby odwiedzić groby najbliższych w innych miejscowościach. "Na taką okazję czekają włamywacze" - podkreśla i apeluje o zwiększenie czujności oraz prawidłowe zabezpieczenie swoich domów przed włamaniem i pozamykanie drzwi i okien.

"Nie zaszkodzi również, aby wewnątrz domu pozostawić włączone światło, może to być nawet kontaktowa lampka, która emituje delikatne światło sugerując, że jednak ktoś znajduje się w domu. Zniechęcić złodzieja można również montując światło zewnętrzne z czujnikiem ruchu" - wskazuje policjantka.

Podkreśla, że nie należy pozostawiać cennych rzeczy w miejscach łatwo dostępnych i przewidywalnych dla złodzieja, jak np. dużej gotówki, czy też bardzo cennej biżuterii.

"W razie dłuższego wyjazdu poprośmy sąsiada o pomoc. Czujne oko sąsiada, który zareaguje w momencie, gdy ktoś obcy znajduje się w okolicy pustego domu, wyraźnie go obserwuje, bądź często przejeżdża pobliską drogą robiąc rozpoznanie okolicy, jest jednym z najlepszych zabezpieczeń" - podpowiada podinsp. Tabasz-Rygiel.

Zaznacza, że w przypadku jakichkolwiek niepokojących sytuacji należy natychmiast powiadamiać policję dzwoniąc pod numer 112.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!