Partnerzy portalu

Podkarpackie: Ponad 350 interwencji strażaków w związku z burzami

  • PAP
  • 22 czerwca 2020 - 16:21
Ponad 350 razy interwencji odnotowali podkarpaccy strażacy ostatniej doby w związku z burzami, jakie przechodzą nad regionem od niedzielnego popołudnia. Najwięcej interwencji dotyczyło pompowania wody i usuwania połamanych konarów i drzew.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, najczęściej strażacy wyjeżdżali w powiatach: sanockim, przeworskim i przemyskim.

"Nasze działania polegały głównie na pompowaniu wody z zalanych piwnic, posesji, parkingów i dróg. Usuwaliśmy także połamane konary i drzewa, leżące na jezdniach, chodnikach i posesjach" - wymieniał bryg. Betleja.

Dodał, że strażacy udrażniali także przepusty drogowe. "Na szczęście nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny" - zapewnił bryg. Betleja.

Rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek podała w poniedziałek, że na chwilę obecną w sześciu gminach, gdzie podtopione zostały budynki gospodarcze i mieszkalne, a w jednej gminie - budynek szkoły, specjalne komisje szacują straty. Chodzi o gminy: Roźwienica, Sieniawa, Dydnia, Dubiecko, Kolbuszowa, Bukowsko.

Rzeczniczka dodała, że obecnie na 12 wodowskazach w regionie obserwowane są przekroczone stany ostrzegawcze, zaś stan alarmowy na trzech wodowskazach. "Najgorzej sytuacja wygląda na rzece San w Lesku" - zauważyła Waksmundzka-Szarek.

Z informacji przekazanych PAP w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie wynika, że w związku z przybieraniem wód w rzekach i potokach w gminie Zarszyn ogłoszony został alarm powodziowy, zaś w pięciu gminach pogotowia przeciwpowodziowe. Chodzi o gminę Dydnia, Kolbuszowa, Zarzecze, Przeworsk, Sieniawa oraz miasto Sieniawa.

"W najbliższym czasie spodziewamy się w dalszym ciągu intensywnych opadów deszczu, do środy włącznie. Służby są w pogotowiu" - zapewniła Waksmundzka-Szarek.

Bryg. Betleja powtórzył apel, by w czasie burz nie wychodzić z domu, a także by pousuwać przedmioty z balkonów i tarasów, które zdmuchnięte silnym porywem wiatru mogą wyrządzić krzywdę, oraz by nie parkować samochodów pod drzewami czy wielkopowierzchniowymi reklamami.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!