Partnerzy portalu

Podkarpackie: Ukrainki zmieniły swoje nazwiska, aby łatwiej wjechać do Polski

  • PAP
  • 16 lutego 2023 - 13:17
Dwie Ukrainki zmieniły swoje nazwiska w dokumentach, aby móc wjechać do Polski. Obie posłużyły się nieprawdziwymi danymi podczas kontroli granicznej, aby uniknąć konsekwencji prawnych popełnionych wcześniej czynów – poinformował w czwartek PAP rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak przekazał PAP w czwartek ppor. Zakielarz do prób przekroczenia granicy na nieprawdziwe dane doszło w minionym tygodniu na przejściach granicznych w Korczowej i w Budomierzu.

"W trakcie odprawy 39-letniej obywatelki Ukrainy strażnicy graniczni z Korczowej ustalili, że cudzoziemka usiłowała podstępem przekroczyć granicę. Kobieta zmieniła nazwisko, aby podróżować pomimo zakazu wjazdu na terytorium państw Schengen" - wyjawił rzecznik BiOSG.

Dodał, że cudzoziemka przyznała się do zarzucanych jej czynów i dobrowolnie poddała karze sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Zaznaczył, że kobieta po zakończonych czynnościach została skierowana na Ukrainę.

Do podobnego zdarzenia doszło na przejściu granicznym w Budomierzu. Na wjazd do Polski zgłosiła się 46-letnia obywatelka Ukrainy, która - jak się okazało - zmieniła zarówno swoje nazwisko, jak i imię.

"Cudzoziemka zmieniła swoje dane osobowe, ponieważ jej pobyt na terenie Polski jest niepożądany. Kobieta była również w zainteresowaniu policji za niezapłacenie grzywny" - wyjawił ppor. Zakielarz.

Dodał, że kobiecie odmówiono wjazdu do Polski, a sprawa próby nielegalnego przekroczenia granicy znajdzie swój finał w sądzie.

Z danych przekazanych przez funkcjonariusza wynika, że od początku 2023 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straż Granicznej ujawnili czwórkę cudzoziemców, którzy w celu uniknięcia odpowiedzialności za czyny zmienili swoje dane osobowe.

"Finalnie wszyscy ponieśli konsekwencje" - dodał.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!