Partnerzy portalu

Podkarpackie: W niedzielę przysięga nowych żołnierzy WOT

  • PAP
  • 21 października 2021 - 15:01
W najbliższą niedzielę w Rzeszowie odbędzie się ceremonia złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty przysięgi wypowie ok. 20 żołnierzy.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy podkarpackiej brygady kpt. Witold Sura, terytorialsi będą przysięgać na placu apelowym rzeszowskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, przy ul. Langiewicza 4.

"Kandydaci będą przysięgać na sztandar brygady, który jest symbolem honoru, tradycji i męstwa. Ślubowanie odbędzie się w obecności rodzin, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów oraz mieszkańców Podkarpacia" - dodał.

Uroczystości będzie towarzyszyć asysta honorowa wystawiona przez 31. Batalion Lekkiej Piechoty oraz Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

Jak przypomniał kpt. Sura, uroczystość zaprzysiężenia jest zakończeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się na terenie garnizonu Rzeszów. "Szkolenie prowadzili doświadczeni instruktorzy z rzeszowskiego batalionu. Ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii" - podkreślił rzecznik podkarpackiej brygady.

Kpt. Sura zaznaczył, że szkolenie podstawowe to dopiero początek drogi terytorialsów. Cykl szkolenia trwa trzy lata i podzielony jest, kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku i Przemyślu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!