Partnerzy portalu

Podlaskie: 11,5 tys. zł z kwesty na rzecz pomnika ofiar obławy augustowskiej w Dąbrowie Białostockiej

  • PAP
  • 3 listopada 2021 - 12:11
11,5 tys. zł udało się zebrać w ramach kwesty na budowę w Dąbrowie Białostockiej (Podlaskie) pomnika, który ma upamiętnić mieszkańców miasta - ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 roku. Zbiórka funduszy trwa też w internecie, na razie na jej koncie jest 1,5 tys. zł.

O wyniku zorganizowanej w poniedziałek na cmentarzu zbiórki poinformowały władze Dąbrowy Białostockiej na stronie internetowej samorządu. Pomnik ma stanąć przy kościele w tym mieście, odsłonięcie planowane jest w lipcu 2022 roku.

Obława augustowska z lipca 1945 roku uważana jest za największą, niewyjaśnioną zbrodnię popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. Wciąż nie wiadomo, ile dokładnie osób zginęło i gdzie są ich groby.

Między 12 a 18 lipca 1945 roku oddziały NKWD i Smiersz przeprowadziły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło kilkuset działaczy podziemia niepodległościowego. W śledztwie prowadzonym przez oddział IPN w Białymstoku przyjmuje się, że ofiar było ok. 600, ale np. dokumenty odkryte kilka lat temu na portalu z materiałami z archiwów rosyjskich wskazują, że zamordowanych może być więcej.

Na Suwalszczyźnie od lat mieszkańcy oddają hołd pomordowanym. W Gibach wspomina się tamte wydarzenia przed 10-metrowym krzyżem na wzgórzu, w miejscu symbolizującym pochówek zaginionych. Pomniki upamiętniające ofiary stanęły w ostatnich latach w Suwałkach, Augustowie i Sokółce.

Społeczny komitet budowy chce pomnik upamiętniający mieszkańców miasta - ofiary tych zdarzeń - ustawić również w Dąbrowie Białostockiej. "Na nas, potomkach ofiar największej zbrodni dokonanej na narodzie polskim po zakończeniu działań II wojny światowej spoczywa obowiązek zapewnienia im godnego miejsca pamięci" - podkreślił w apelu komitet budowy pomnika. Według jego danych, życie w obławie augustowskiej straciło blisko 30 osób z miejscowej gminy i parafii.

Planowany koszt budowy pomnika, to ok. 80 tys. zł. Społeczny komitet budowy pomnika chce zwrócić się o wsparcie finansowe projektu m.in. do IPN czy starostwa powiatowego w Sokółce.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!