Partnerzy portalu

Podlaskie: Kwesta na rzecz ratowania nagrobków na zabytkowym cmentarzu w Łomży

  • PAP
  • 31 października 2021 - 09:36
W niedzielę rano rozpoczęła się kwesta na rzecz ratowania najcenniejszych pod względem historycznym i artystycznym nagrobków na zabytkowym XIX-wiecznym cmentarzu w Łomży (Podlaskie). Kwesta potrwa dwa dni.

Łomżyński cmentarz jest jednym z najstarszych w regionie, ma 220 lat. Początki tej nekropolii sięgają 1801 r. Znajduje się tam około pięciuset zabytkowych nagrobków. Pierwszą kwestę na rzecz ratowania zabytków cmentarnych zorganizowano w Łomży w 1984 r.

Kwesta organizowana jest po raz 31. W ubiegłym roku kwesta nie odbyła się ze względu na pandemię koronawirusa i zamknięcie cmentarzy na 1 listopada - powiedział PAP Józef Babiel z organizującego kwestę Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

W tym roku organizatorzy przygotowywali się do powrotu do tradycyjnej kwesty stacjonarnej, która potrwa dwa dni.

W niedzielę datki zbierane są od godz. 9.30 do skarbon ustawionych przy trzech bramach cmentarza, a w poniedziałek, w Dzień Wszystkich Świętych, pieniądze będzie można wrzucać do puszek od rana aż do zmroku - poinformował Babiel.

W ubiegłym roku, mimo tego, że kwesta nie mogła się odbyć, Towarzystwo zorganizowało internetową zbiórkę pieniędzy. Babiel powiedział, że udało się w ten sposób zebrać ok. ośmiu tys. zł.

Natomiast w 2019 roku zebrano podczas kwest rekordową sumę ponad 57 tys zł. Za tę kwotę udało się poddać renowacji przede wszystkim dwa nagrobki w głównej alei. Prace polegały m.in. na renowacji części metalowych oraz pracach przy kamieniu.

Babiel powiedział, że od początku zbierania datków, czyli od 1984 roku, Towarzystwu udało się uratować ok. 250 nagrobków. Dodał, że niektóre z nich były odnawiane dwukrotnie, bo - jak zaznaczył - np. przy piaskowcu potrzebne są kolejne zabiegi pielęgnacyjne.

Współczesny zespół starego cmentarza w Łomży obejmuje teren nekropolii rzymsko-katolickiej oraz byłych cmentarzy prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Spoczywają tam m.in. autor "Flory Polskiej", znany botanik Jakub Waga (zm. w 1872 r.), pisarz Feliks Bernatowicz (zm. w 1836 r.), pierwszy archeolog północno-wschodniej Polski Alfons Budzyński (zm. w 1855 r.).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!