Partnerzy portalu

Podlaskie: Mobilny punkt szczepień zaczął działać na Politechnice Białostockiej

  • PAP
  • 16 listopada 2021 - 13:12
Na Politechnice Białostockiej zaczął działać kontenerowy mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19. Mogą się tam szczepić wszyscy uprawnieni, nie tylko studenci czy pracownicy uczelni.

Punkt będzie czynny do 17 grudnia od poniedziałku do piątku.

Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. Marta Kosior-Kazberuk podkreśliła, że pandemia przysparza wielu kłopotów, wiele osób choruje, ale także umiera, a szczepienia są jedną z metod skutecznej z tym walki.

"Zachęcamy do nich, a ten punkt ma właśnie pomóc w szerokim dostępie do szczepień" - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej rektor Politechniki Białostockiej.

Kontener stoi w centrum kampusu politechniki, w sąsiedztwie budynku Wydziału Elektrycznego. Na tym wydziale urządzono specjalną poczekalnię, z której mogą korzystać osoby chcące się szczepić.

Akcję szczepień w kontenerowych punktach koordynuje Podlaski Urząd Wojewódzki. Wojewoda Bohdan Paszkowski przypomniał, że szczepienie w takich punktach są w Podlaskiem prowadzone od początku czerwca. Akcje były realizowane w kilku miastach w regionie.

Wojewoda przypomniał, że sytuacja epidemiczna w regionie jest trudna, w szpitalach przebywa rekordowo dużo pacjentów, a w województwie ze szczepień skorzystało dotąd niecałe 44 proc. ogółu populacji.

Paszkowski przypomniał, że w regionie działa 315 punktów szczepień zlokalizowanych w różnych miejscach (większość w placówkach medycznych), są też trzy zespoły, które dojeżdżają do pacjentów, którzy sami nie są w stanie dotrzeć do punktów szczepień. Trzy punkty działają też w obiektach handlowych: w galeriach Alfa w Białymstoku i Veneda w Łomży i przy Podlaskim Centrum Rolno-Towarowym w Białymstoku. Ocenił, że system szczepień w regionie jest rozwinięty.

Wojewoda dodał, że w związku z sytuacją epidemiczną i niższym niż średnia poziomie wyszczepienia cały czas prowadzona jest akcja propagowania szczepień, bo jest wiele osób, które w ogóle się nie zaszczepiły, a większość pacjentów, którzy są w szpitalach to osoby niezaszczepione.

Wojewoda podał przykład działań w sprawie młodego niezaszczepionego pacjenta poniżej 30 lat w bardzo złym stanie, który został wysłany poza region na leczenie z wykorzystaniem aparatu ECMO (tzw. sztuczne płuco).

"Myślę, że takie przykłady indywidualnych sytuacji powinny oddziaływać na wyobraźnię osób, które jeszcze nie skorzystały z tych szczepień, bo to co się dzieje w szpitalach, to są rzeczy, które powinny alarmować wszystkich, żeby ze szczepienia korzystać" - powiedział Paszkowski.

Województwa konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Joanna Zajkowska podkreśliła, że szczepienia są tym, co "może zmienić mapę epidemiczną" zachorowań w Polsce, stąd apel także do ludzi młodych, którzy są mobilni, mają dużo kontaktów.

"Zachęcamy, bo sytuacja, jeżeli chodzi o aurę, jeżeli chodzi o nadchodzące święta i sytuację epidemiczną, jest trudna (...). Szczepionki są bezpieczne, szczepionki gwarantują nam duże poczucie bezpieczeństwa i łagodny przebieg choroby, gdy dojdzie do zakażenia" - mówiła prof. Zajkowska.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!