Partnerzy portalu

Podlaskie: Nowa oferta edukacyjna Muzeum Podlaskiego

  • PAP
  • 20 października 2021 - 14:01
Pod hasłem "Muzealne Imperium Wiedzy" odbywać się będą zajęcia, warsztaty i spotkania w ramach nowej oferty edukacyjnej Muzeum Podlaskiego. W ofercie znalazły się propozycje dla dzieci, młodzieży, ale też dorosłych widzów i seniorów.

Muzeum Podlaskie to największa instytucja muzealna w regionie. Muzeum składa się z siedmiu oddziałów: Ratusza w Białymstoku - siedziby głównej, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego oraz Muzeum Historycznego.

W środę zaprezentowano dziennikarzom nową ofertę edukacyjną muzeum, która odbywa się pod hasłem "Muzealne Imperium Wiedzy". "Dla nas to ważne wydarzenie, chcieliśmy zaprezentować to, co mamy w swojej ofercie edukacyjnej, ofercie wyjątkowej - takich zajęć nie można przeprowadzić gdzie indziej, takie zajęcia można przeprowadzić tylko w muzeum i na tym polega wyjątkowość tej oferty" - powiedział na wstępie dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski.

Ocenił, że tytuł "Muzealne Imperium Wiedzy" przyciągnie nowych odwiedzających, a - jak dodał - oferta skierowana jest do osób w różnym wieku: od najmłodszych do najstarszych. Zwrócił też uwagę, że każdy oddział muzeum jest inny, porusza inną tematykę, więc każdy powinien znaleźć ofertę dla siebie.

Oferta podzielona jest na grupy wiekowe, znalazły się też w niej propozycje dla rodzin. To oferta zarówno dla grup zorganizowanych jak i odwiedzających muzeum indywidualnie.

Jak wyjaśniła Joanna Januszkiewicz z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, odbiorcy zostali podzieleni na trzy kategorie "władcy przyszłości", "królowie teraźniejszości", "strażnicy przeszłości". "+Władcy przyszłości+ to wszyscy młodzi ludzie, którzy dopiero wstępują w świat muzealnictwa, historii i rozmaitych przygód. My chcemy im pokazać, że muzeum jest przestrzenią bardzo bezpieczną i przyjazną, że tutaj mogą przyjść, przeżyć przygodę, czegoś nowego się dowiedzieć" - mówiła edukatorka.

Opowiadając o "królach teraźniejszości" wskazała, że to oferta skierowana do młodzieży. Dodała, że została przygotowana tak, aby była uzupełnieniem podstawy programowej. "Muzeum wtedy to taki element, który wprowadza innowacyjną metodę przeprowadzenia lekcji" - dodała Januszkiewicz.

Natomiast, jeśli chodzi o "strażników przeszłości" to oferta skierowana do studentów, dorosłych i seniorów. Januszkiewicz mówiła, że te osoby mogą przyjść do muzeum i rozwijać swoje zainteresowania, czy też poszukiwać swoich pasji. "Przestrzeń muzealna to miejsce, w którym te osoby mogą się spotykać, rozmawiać, a wszystko to dzieje się w przestrzeni ekspozycji i wypełnione jest tym, co mamy najważniejsze - eksponatami, zabytkami" - powiedziała edukatorka.

Muzeum w Tykocinie, które mieści się w zabytkowej synagodze i gromadzi judaika, stawia w swojej ofercie na rozmowę i pytania. Jak mówiła Olimpia Skieterska, chce pokazać rodzinom, młodzieży, najmłodszym, że muzeum to przestrzeń, gdzie można zadawać pytania i w ten sposób poznawać inną kulturę.

W ofercie znalazły się np. zajęcia, podczas których będzie można dotykać różnych eksponatów. W ofercie dla dorosłych znalazły się m.in. zajęcia wokół żydowskich świąt, podczas których będzie można poznać ich historię i zwyczaje.

Natomiast Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego chce, aby zwiedzający przyszli do tego oddziału nie jeden raz, a kilka, stąd pomysł na cykle spotkań - mówiła Anna Malesińska z tego muzeum. Opowiadała, że w muzeum można zapoznać się z powstawaniem rzeźby na poszczególnych etapach, od narzędzi, jakie są potrzebne, przez modele, aż po ostateczną wykutą rzeźbę.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!