Partnerzy portalu

Podlaskie: Ok. 5 tys. ptaków zaobrączkowanych nad Siemianówką

  • PAP
  • 30 października 2021 - 15:15
Ok. 5 tys. ptaków - rudzików, pierwiosnków, bogatek, ale też sóweczki czy dubelty - zaobrączkowano podczas zakończonej w sobotę "Akcji Siemianówka" nad Zalewem Siemianówka (Podlaskie) na skraju Puszczy Białowieskiej.

"Akcja Siemianówka" organizowana jest od 2002 roku przez obrączkarzy oraz koło naukowe biologów Uniwersytetu w Białymstoku. Ten jedyny w północno-wschodniej części kraju i jeden z największych obozów obrączkarskich w Polsce rozstawia się zawsze w okolicach Zalewu Siemianówka. Obóz w tym roku trwał od sierpnia, zakończył się w sobotę.

Jak powiedział PAP koordynator tegorocznej akcji dr Krzysztof Deoniziak z Uniwersytetu w Białymstoku, był to 20. sezon badawczy i - jak podkreślił - sezon się udał. Mówił, że udało się go przeprowadzić tak jak zaplanowano, mimo trudności, jakie wystąpiły po drodze. Zwrócił uwagę, że obóz znajduje się niedaleko granicy polsko-białoruskiej i na początku września była niepewność czy nie znajdzie się on w strefie stanu wyjątkowego, ale - jak podkreślił - obóz uratowało te 200-300 metrów od strefy. Dodał, że drugą trudnością była zmieniająca się w ostatnim czasie sytuacja związana koronawirusem.

Akcja obrączkowania ptaków trwała w sumie trzy miesiące. Deoniziak powiedział, że ptaki w tym roku "nie rozpieszczały", co po części - jak zauważył - może być związane z bardzo wysokim poziomem wody w Zalewie Siemianówka. "Ptaki jednak omijały trochę nasze miejsce, ponieważ jak nie ma wody, one mogą sobie przy ziemi żerować, a w tym momencie mamy ok. 1 metra wody w miejscu, gdzie w ubiegłym roku chodziliśmy bosą stopą, a to dla ptaków jest duża różnica" - dodał.

Mimo tych trudności, w tym roku udało się zaobrączkować blisko 5 tys. ptaków. Deoniziak powiedział, że obóz nad Siemianówką specjalizuje się w odławianiu ptaków wróblowatych. Dodał, że w tym roku najliczniej w sieci wpadły i zostały zaobrączkowane pierwiosnki, rudziki, bogatki czy kapturki. "To są takie stałe gatunki" - mówił.

Wśród innych zaobrączkowanych gatunków znalazły się m.in. czeczotka zwyczajna, droździk, dzięcioł zielonosiwy, sóweczka, włochatka czy dubelt. Deoniziak zwrócił też uwagę na gatunek muchołówka białoszyja, który w Polsce jest rzadko odławiany, a występuje na terenie Puszczy Białowieskiej.

Powiedział, że nie zaobserwowano w tym roku tzw. pojawów, czyli rzadkich gatunków ptaków. Ocenił, że najcenniejszym osobnikiem, który wpadł z sieci był czyż z rosyjską obrączką.

Dodał, że na razie to wstępne liczby i ocena, bo teraz, po zakończeniu obozu, wszystkie zebrane dane będą analizowane.

Deoniziak zwrócił uwagę, że obóz odwiedziło w tym roku ok. stu osób z całej Polski, a także z zagranicy. Ponad 20 osób wzięło udział w kursie obrączkarskim, w części praktycznej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!