Partnerzy portalu

Podlaskie: Po raz pierwszy od początku pandemii ponad tysiąc pacjentów w szpitalach

  • PAP
  • 8 listopada 2021 - 16:04
Po raz pierwszy od początku pandemii koronawirusa, w poniedziałek w szpitalach w Podlaskiem jest hospitalizowanych dziennie ponad tysiąc pacjentów - dokładnie 1 tys. 016 - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wolne są 482 łóżka z 1 tys. 492 jakie są zapewnione w szpitalach w województwie dla pacjentów covidowych. Pod respiratorami w poniedziałek były 72 osoby; szpitale mają obecnie 109 respiratorów do terapii pacjentów z COVID-19.

Z opublikowanych w poniedziałek przez urząd wojewódzki danych wynika, że w ostatnim tygodniu odnotowano rekordowe 5 tys. 014 potwierdzonych przypadków COVID-19 w regionie i był to najgorszy pod tym względem tydzień w 2021 r.

Biuro prasowe wojewody podlaskiego poinformowało PAP, że w związku z tym, że w ostatnim czasie utrzymuje się wysoka liczba zakażeń i przybywa pacjentów w szpitalach, wyznaczane są w szpitalach kolejne miejsca dla pacjentów covidowych. Decyzje podejmuje wojewoda w porozumieniu z dyrektorami placówek. Przypomniano, że od ostatniego piątku wojewoda zdecydował o zwiększeniu miejsc w szpitalach dla pacjentów zakażonych koronawirusem w szpitalu wojewódzkim w Łomży (o 27), w szpitalu w Siemiatyczach (o 10), w szpitalu wojewódzki w Białymstoku (o 39), w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku (o 5). 15 łóżek pediatrycznych ma utworzyć szpital w Wysokiem Mazowieckiem.

Szpitale w regionie oceniają sytuację jako złą. Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK), który zapewnia najwięcej miejsc covidowych oraz prowadzi dwa szpitale tymczasowe poinformował w poniedziałek, że od piątku rano do poniedziałku do południa w szpitalu zmarły 23 osoby, które były hospitalizowane na oddziałach i w klinikach covidowych.

Rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk powiedziała PAP, że nie wiadomo jak te osoby będą kwalifikowane w statystykach, ale zaznaczyła, że pacjenci ci byli chorzy na COVID-19, mieli niewydolność oddechową, być może także inne choroby. Zaznaczyła, że były to osoby w wieku od 58 do 99 roku życia, średnia wieku zmarłych to ok. 80 lat. W poniedziałek w szpitalu było hospitalizowanych łącznie 262 pacjentów, 20 znajdowało się pod respiratorami.

Rekordową liczbę pacjentów z koronawirusem miał też w poniedziałek szpital wojewódzki w Białymstoku. Przebywało tam 84 pacjentów na oddziałach covidowym i 9 pod respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii, gdzie jest 10 miejsc dla takich pacjentów. Rzecznik szpitala Rafał Tomaszczuk ocenił, że sytuacja jest "ciężka".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!