Partnerzy portalu

Podlaskie: Śpiewanie pieśni, modlitwy różnych wyznań za ojczyznę w ramach obchodów Święta Niepodległości

  • PAP
  • 9 listopada 2021 - 12:20
Śpiewanie pieśni patriotycznych, hymnu narodowego, modlitwy wiernych różnych wyznań, biegi i tradycyjne główne uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożą się m.in. na obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku.

10 listopada wieczorem, w przeddzień święta, Podlaski Instytut Kultury organizuje uroczysty koncert "W lustrze patriotyzmu". Jak zapowiadają organizatorzy, będzie można posłuchać dawnych i współczesnych pieśni patriotycznych w wykonaniu słuchaczy Studium Wokalno-Aktorskiego "Szkoła Talentów" z Białegostoku.

Również 10 listopada o 18.30 ulicami Białegostoku przejdą uczestnicy "Białostockiego Marszu Niepodległości". Organizatorzy ze środowisk narodowych poinformowali we wtorek na konferencji prasowej w Białymstoku, że marsz zacznie się pod pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki", gdzie zaplanowano przemówienia, śpiewanie pieśni patriotycznych. Uczestnicy przejdą ulicą 11 listopada na cmentarz wojskowy.

Bartosz Szolc z Młodzieży Wszechpolskiej mówił, że uroczystości będą "symboliczne, skromne", bo organizacje te wybierają się na obchody do Warszawy, ale marsz to wyraz pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległość. "Przypominamy o takich postaciach jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, żołnierze wyklęci i wszyscy ci, którzy przyczynili się do tego, aby tą wolność na wszystkim dać i żebyśmy mogli się z tego cieszyć.

11 listopada główne obchody w Białymstoku rozpocznie rano prawosławna liturgia w intencji ojczyzny, która będzie odprawiona w cerkwi katedralnej Św. Mikołaja. Przed południem nabożeństwo będzie także odprawione w katolickiej katedrze. Będzie mu przewodniczył metropolita białostocki abp Józef Guzdek.

Po modlitwach, w południe, na Rynku Kościuszki, przed Ratuszem, gdzie mieści się Muzeum Podlaskie, przed uroczystościami pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego zaplanowano uroczyste śpiewanie hymnu narodowego. Ogólnopolska akcja była zapoczątkowana w 2018 r. w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w ramach projektu "Niepodległa do hymnu". Tegoroczne śpiewanie organizują: marszałek województwa podlaskiego, Muzeum Podlaskie i Podlaski Instytut Kultury. Będą rozdawane m.in. śpiewniki. Główne obchody pod pomnikiem rozpoczną się o 12.30.

Miłośnicy biegania będą mogli uczcić święto niepodległości właśnie w tej formie. Na ulicach Białegostoku 11 listopada będzie rozegrany bieg "Biegnę dla Niepodległej". Suwalski Bieg Niepodległości zaplanowano także w Suwałkach. Bieg niepodległości dla młodych biegaczy odbędzie się też 10 listopada w Choroszczy koło Białegostoku, a bieg główny dla dorosłych zaplanowano w Choroszczy na 13 listopada.

Podlaska Akademia Kultury z Białostockim Ośrodkiem Kultury przygotowały na 11 listopada seanse w kinie Forum filmów "17 dni, które zdecydowały o Polsce" i "Bitwa Niemeńska 1920".

11 listopada na warsztaty, wystawy i pokaz sprzętu wojskowego zaprasza także białostockie Muzeum Wojska.

W Suwalskim Ośrodku Kultury w święto niepodległości odbędzie się koncert "Raduje się serce" w wykonaniu solistów i Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.

10 listopada, w Łomży w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zaplanowano koncert z pieśniami Mieczysława Karłowicza w wykonaniu muzyków z Atom String Quartet. Natomiast 11 listopada w Hali Kultury w Łomży odbędzie się koncert patriotyczny Łomżyńskiej Orkiestry Dętej i wykład prof. Krzysztofa Sychowicza o Romanie Dmowskim.

W piątek 12 listopada, modlitwy za ojczyznę odbędą się w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, a w niedzielę 14 listopada w kaplicy ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!