Partnerzy portalu

Podlaskie: W szpitalach 798 pacjentów zakażonych koronawirusem, najwięcej od tygodni

  • PAP
  • 29 października 2021 - 16:49
W piątek w szpitalach w Podlaskiem przebywało 798 pacjentów z COVID-19 - najwięcej w obecnej fali pandemii - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Szpitale w regionie zapewniają obecnie pacjentom covidowym 1 tys. 125 miejsc. Zajęta jest też połowa respiratorów - 40 z 80.

W piątek w regionie potwierdzono 761 nowych przypadków zakażenia i jest to trzeci wynik w kraju. Przed rokiem w tym samym czasie z 858 przypadkami Podlaskie było na dziesiątym miejscu w Polsce - przypomina urząd. Przed rokiem w szpitalach w regionie znajdowało się 574 pacjentów zakażonych koronawirusem.

"Konsekwentnie i systematycznie podlaskie szpitale zwiększają liczbę miejsc dla pacjentów covidowych na podstawie decyzji wydanych przez wojewodę podlaskiego. Podlaski Urząd Wojewódzki na bieżąco zapewnia wsparcie w przypadku problemów, które pojawiają się w związku z tym procesem i rosnącą liczbą pacjentów z COVID-19" - poinformowała PAP Kamila Ausztol z biura prasowego wojewody podlaskiego.

Podała, że np. w czwartek ze szpitala wojewódzkiego w Łomży do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przetransportowano 10 dziecięcych łóżek szpitalnych, by zapewnić opiekę pacjentom. Za zlecenie urzędu wojewódzkiego, transport łóżek zrealizowali strażacy. Także do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i do szpitala wojewódzkiego w Białymstoku z Agencji Rezerw Materiałowych przekazano cztery urządzenia potrzebne do leczenia pacjentów, którzy mają problemy z oddychaniem.

Rekordowa liczba pacjentów - jeszcze większa niż podczas wcześniejszych fali pandemii - jest obecnie właśnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. W piątek było tam hospitalizowanych 220 osób - poinformowała PAP rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk. Zaznaczyła, że z każdym dniem pacjentów przybywa.

W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku w piątek było 42 pacjentów z COVID-19, trzech wymagało respiratora na oddziale intensywnej terapii. Szpital ma obecnie 45 miejsc covidowych i przygotowuje się do uruchomienia od 2 listopada kolejnych 40. Rzecznik szpitala Rafał Tomaszczuk powiedział PAP, że trwa kompletowanie sprzętu i personelu medycznego tak, by zapewnić chorym, którzy będą trafiać do szpitala od 2 listopada, opiekę na dodatkowych miejscach.

Np. od czwartku szpital w Bielsku Podlaskim, aby przyjmować pacjentów z COVID-19 lub z podejrzeniem zakażenia, wstrzymał przyjęcia pacjentów na oddziałach wewnętrznych i rehabilitacyjnym. Szpital podał w komunikacie do pacjentów, że stało się to na mocy decyzji wydanej przez wojewodę podlaskiego. Pacjenci oddziałów wewnętrznego i rehabilitacyjnego są kierowani do innych szpitali.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!