Partnerzy portalu

Podział statystyczny woj. mazowieckiego ma być korzystniejszy od administracyjnego

  • PAP
  • 6 maja 2016 - 18:01
• Zdaniem ekspertów podział administracyjny Mazowsza przyniósłby więcej szkód niż korzyści.
• Szansą jest natomiast planowany podział statystyczny na europejskie jednostki statystyczne.

Pomysł wydzielenia z województwa mazowieckiego generującej dochody stolicy, po to by zagwarantować uboższej części regionu większe fundusze UE, był analizowany w Radomiu przez ekspertów, polityków i samorządowców z regionu radomskiego.

W ocenie prof. dr. hab. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego podział administracyjny Mazowsza mogłoby przynieść więcej negatywnych konsekwencji niż korzyści. Jak zauważył ekspert, zdecydowaną większość dochodów woj. mazowieckiego generuje Warszawa i okolice.

"Wydatki natomiast pojawiają się w zewnętrznej części Mazowsza, np. te związane z utrzymaniem regionalnych przewozów kolejowych. Przewozy z aglomeracji warszawskiej praktycznie nie wymagają dofinansowania, bo same się utrzymują ze sprzedaży biletów. Wsparcia finansowego wymagają natomiast linie kolejowe znajdujące się w dalszej odległości od stolicy" - powiedział PAP prof. Swianiewicz.

Naukowiec podważył także zasadność reformy administracyjnej potrzebą walki o środki unijne. Według niego wydatkowanie funduszy europejskich jest tylko jednym z wielu zadań województwa. Poza tym, jak podkreślił, w tej chwili nie wiadomo, jak będzie wyglądała polityka regionalna UE po 2020 r., ani jakie będą losy wspólnoty.

W ocenie Swianiewicza na podziale administracyjnym województwa mogłoby skorzystać tzw. woj. stołeczne, ale tylko w wymiarze finansowym. "Stolica zatrzymałaby dużą część dochodów, dodatkowe wydatki nie byłyby duże" - stwierdził ekspert. "Gdybym jednak był prezydentem Warszawy, to pewnie ucieszyłbym się z powodów czysto finansowych. Ale w szerszym rozumieniu problemu - bym się zmartwił, bo podział wiązałby się mniejszą zdolnością tworzenia spójnej polityki dla całego regionu" - dodał.

Zmiany administracyjne są niepotrzebne

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik przekonywał, że podział administracyjny woj. mazowieckiego, które - według niego - obecnie charakteryzuje się najwyższą dynamiką wzrostu ekonomicznego, nie tylko w Polsce, ale i w UE - byłby błędem. "Dzielenie województwa spowodowałoby, że otrzymalibyśmy silne ekonomicznie woj. stołeczne i bardzo biedne, z dużymi problemami - jeśli chodzi o wypełnianie usług publicznych - woj. mazowieckie" - stwierdził Struzik.

Według niego, aby uzyskać środki unijne niepotrzebne są zmiany administracyjne. "Powinniśmy zrobić wszystko, aby Komisja Europejska zaakceptowała złożony do Eurostatu wniosek o podział statystyczny regionu na dwie jednostki statystyczne" - stwierdził Struzik. W jego ocenie taki zabieg nie generuje żadnych kosztów, nie niszczy tożsamości Mazowsza, a zwiększa szansę subregionów: siedleckiego, ostrołęckiego, radomskiego, płockiego i ciechanowskiego na skorzystanie ze środków unijnych w przyszłej perspektywie.

Wydzielenie statystyczne pomoże w pozyskiwaniu funduszy

Zdaniem Tomasza Śmietanki, burmistrza Kozienic, przewodniczącego konwentu wójtów i burmistrzów i prezydentów południowego Mazowsza, wydzielenie statystyczne Warszawy z Mazowsza pomoże w pozyskiwaniu funduszy UE w nowym okresie programowania.

"Atutem Mazowsza jest jego siła i wielkość. Większy budżet daje większe możliwości rozwojowe, większe szanse na odważne inwestycje, a przy mądrej polityce sejmiku i zarządu województwa, daje szanse na bardziej równomierne rozdzielanie pieniędzy w nowym okresie programowania" - powiedział PAP Śmietanka.

"Jako samorządowcy liczymy na bardziej sprawiedliwy podział środków unijnych. Mniej klucza politycznego, a więcej podejścia merytorycznego i wyrównywania szans gmin - niezależnie od sympatii politycznych" - dodał.

W lutym GUS złożył do Eurostatu wniosek o podział Mazowsza na dwa obszary statystyczne. Takie rozwiązanie ma przynieść korzyści przede wszystkim słabiej rozwiniętej części województwa.

W 2018 r. woj. mazowieckie miałoby zostać podzielone na dwie odrębne jednostki statystyczne: tzw. NUTS2 warszawski stołeczny i NUTS2 mazowiecki regionalny. Pierwszy ma obejmować Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: mińskim, otwockim, piaseczyńskim, grodziskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim i wołomińskim, a drugi pozostałą część województwa. (NUTS - to stosowana w UE jednostka terytorialna dla celów statystycznych; po podziale Mazowsza w Polsce będzie 17 NUTS2).

KOMENTARZE1

  • normalny 2016-05-07 10:38:28
    znowu pomysł warszawki na okradanie budżetu unijnego na rzecz słabego - bogatego mazowsza kolejne oszukiwanie polaków przez tych co sie dorwali do urzędów, żeby im było jeszcze lepiej tak jak w NIK ocena straży miejskich tak robiona by pokazać jak to efektowna jest warszawka a jak już się nie dało... to na wykresach nik nie pokazywał danych z warszawki bo były wielokrotnie większe niż wszystkie inne badane straże razem wzięte  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!