PARTNER PORTALU

Polacy uciekają z miast. Spis pokazał dokąd

Polacy uciekają z miast. Spis pokazał dokąd
Jednym z nielicznych miast w Polsce, którym przybywa mieszkańców, jest Rzeszów. Fot. Pixabay

W latach 2011-2021 tylko w jednym polskim regionie przybyło mieszkańców miast. To Mazowsze, gdzie ich liczba wzrosła o 5 proc. Na drugim biegunie jest Łódzkie, w którym miasta straciły w tym okresie aż 8 proc. mieszkańców. Podobne różnice między regionami występują, jeśli chodzi o wzrost lub spadek liczby mieszkańców wsi.
  • To dane z Narodowego Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkań 2021, przeprowadzonego przez GUS.
  • W skali całego kraju liczba mieszkańców miast spada, a liczba mieszkańców wsi – rośnie.
  • Ale różnice – pod tym względem – między poszczególnymi regionami są bardzo duże.

Liczba mieszkańców Polski od lat się zmniejsza, ale w różnych częściach kraju w różnym tempie. Są wręcz nawet u nas miejsca, gdzie mieszkańców przybywa. Według danych GUS z ostatniego Narodowego Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkań w latach 2011-2021 liczba mieszkańców miast w naszym kraju zmniejszyła się o 3 proc., ale za to liczba mieszkańców wsi wzrosła o 1 proc.

Analizując te dane, Polski Instytut Ekonomiczny zauważył, że takie zmiany demograficzne wynikają przede wszystkim z tzw. zjawiska suburbanizacji, czy przenoszenia się mieszkańców miast do sąsiadujących z nimi miejscowości podmiejskich.

Czytaj też: Liczba ludności w Polsce coraz mniejsza. Gdzie najwięcej, a gdzie najmniej mieszkańców?

PIE odnotował też, że pomiędzy poszczególnymi regionami występują pod tym względem bardzo duże różnice. Po pierwsze w latach 2011-2021 mieszkańców wsi przybyło tylko w siedmiu regionach, w jednym ich liczba nie zmieniła się, a pozostałych ośmiu terenom wiejskim ubyło ludności. Mimo to w skali całego kraju liczba mieszkańców wsi zwiększyła się.

Jedną z gmin wiejskich w Polsce, której najszybciej przybywa mieszkańców, jest podwrocławska Czernica. Fot. UG Czernica Jedną z gmin wiejskich w Polsce, której najszybciej przybywa mieszkańców, jest podwrocławska Czernica. Fot. UG Czernica

Najbardziej, bo aż o 12 proc., przybyło ludności na terenach wiejskich w Pomorskiem. Na drugim miejscu pod tym względem są – ex aequo - Wielkopolska i Dolny Śląsk (wzrost o 6 proc.). Trzecia pozycja należy do Małopolski (plus 5 proc.). Na Mazowszu liczba mieszkańców wsi zwiększyła się o 3 proc., w Śląskiem i Kujawsko-Pomorskiem – o 2 proc., a w Łódzkiem nie zmieniła się. Zmniejszyła się w Opolskiem (aż o 8 proc.), w Lubuskiem, Świętokrzyskiem i Podlaskiem (po 6 proc.), w Lubelskiem – o 5 proc., Warmińsko-Mazurskiem (o 4 proc.), Zachodniopomorskiem (o 2 proc.) i Podkarpackiem (o 1 proc.).

Miastom też ubywa nierówno mieszkańców

Podobne różnice widać w przypadku zmian liczby mieszkańców miast. W latach 2011-2021 zwiększyła się ona tylko w jednym regionie, na Mazowszu (o 5 proc.). W Małopolsce nie zmieniła się, a zmniejszyła w Łódzkiem (aż o 8 proc.), w Śląskiem, Świętokrzyskiem, Kujawsko-Pomorskiem (po 7 proc.), w Lubelskiem (o 6 proc.), w Zachodniopomorskiem, Opolskiem, Warmińsko-Mazurskiem (po 5 proc.), w Podlaskiem, Dolnośląskiem (po 3 proc.), Podkarpackiem, Wielkopolskiem (po 2 proc.), Pomorskiem i Lubuskiem (po 1 proc.).

Ta dane – zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego – sugerują m.in., że o zmianie liczby mieszkańców wsi i miast w poszczególnych województwach decydują w dużym stopniu czynniki regionalne. Np. na Mazowszu to chociażby duża liczba małych miast wokół stolicy. W przypadku Warszawy suburbanizacja oznacza więc przede wszystkim przenoszenie się jej mieszkańców do otaczających ją miasteczek, a nie wsi.

Tego rodzaju – regionalne czynniki – bardzo wpływają na różnice między liczbą mieszkańców wsi i miast także w innych województwach, m.in. na Dolnym Śląsku i w Lubuskiem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (2)

  • lump wyborca pis, 2022-06-22 13:18:20

    Teraz tyle miastowych na wsiach, że co krok wykłócają się z rdzennymi chłopami, że im nie ładnie pachnie:) , zawsze na wsi pachniało obornikiem, skoro komuś nie pasują takie klimaty to niech wraca do miasta i statystyki się poprawią.
  • Grucha x osp x, 2022-06-20 07:31:58

    Ukraincy ich zastapią. Pis da im mieszkanka.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!