Partnerzy portalu

Policja ws. Marszu Niepodległości: jesteśmy przygotowani na każdy wariant

  • PAP
  • 29 października 2021 - 12:13
Co roku jesteśmy przygotowani na każdy wariant zabezpieczenia Marszu Niepodległości w Warszawie; począwszy od tego, że marsz będzie legalny, jak i gdy odbędzie się bez zgody - podkreślił w piątek rzecznik komendanta głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik KGP był pytany na piątkowej konferencji o kwestie zabezpieczenia w tym roku Marszu Niepodległości. "Co roku jesteśmy przygotowani na każdy wariant. Począwszy od tego, że będzie to marsz, który będzie odbywał się zupełnie legalnie, czy również jeżeli dojdzie do marszu nawet wobec sytuacji, kiedy taka zgoda nie będzie występowała" - powiedział insp. Ciarka.

"My musimy być przygotowani po to, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom, wszystkim uczestnikom" - zaznaczył policjant. Jak podkreślił, funkcjonariuszom zależy na tym, aby uroczystości związane ze Świętem Niepodległości przebiegały w atmosferze patriotyzmu, zadumy i spokoju.

Jak wyjaśnił, w całym kraju 11 listopada odbywa się średnio 400-500 wydarzeń. "Marsz Niepodległości rzeczywiście z tych wszystkich organizowanych uroczystości jest zawsze największy, skupia największa uwagę mediów, skupia największą uwagę ludzi" - zauważył.

"Mimo szukania sensacji co roku, my oceniamy od kilku lat, od około 5-6 lat, że generalnie te marsze są bezpieczniejsze, aniżeli odnotowaliśmy sytuacje wcześniej" - powiedział rzecznik Policji.

Zaznaczył, że rok temu doszło do groźnej sytuacji, ale wyraził nadzieję, że organizatorzy wyciągnęli z tego wnioski. "My wyciągamy wnioski na pewno. Jesteśmy przygotowani do tego zarówno jeżeli chodzi o siły, środki, współpracę z urzędem miasta" - dodał insp. Ciarka.

"Nawet w sytuacji, gdy formalnie ten marsz zostanie zakazany, pamiętajmy że to nie zwalnia nas ze współpracy z urzędem miasta, z prezydentem miasta, z innymi służbami odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa" - powiedział policjant.

Konferencja Policji odbyła się jeszcze przed wiadomością o utrzymaniu w mocy przez Sąd Apelacyjny uchylenia decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia Marsz Niepodległości. Informację o decyzji SA potwierdził PAP prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na Twitterze prezydent stolicy napisał, że "jeśli narodowcy zgromadzą się 11 listopada, będzie to zgromadzenie nielegalne". "Teraz pełna odpowiedzialność za niedopuszczenie do manifestacji i ekscesów jest po stronie policji" - dodał.

Szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował natomiast, że mimo to przemarsz 11 listopada odbędzie się planową trasą. "Zapraszamy na rondo Romana Dmowskiego. Będziemy szli na błonia Stadionu Narodowego; mamy zarejestrowane inne zgromadzenie. Bezpośrednio po wyroku sądu okręgowego wysłałem zgłoszenie zgromadzenia" - powiedział Bąkiewicz na konferencji.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!