Partnerzy portalu

Policjanci zatrzymali ponad 3800 nielegalnych imigrantów

  • PAP
  • 28 października 2021 - 13:15
Policjanci zatrzymali ponad 3800 osób, które nielegalnie przekroczyły granice Unii Europejskiej i próbowały przejechać do Europy zachodniej, najczęściej do Niemiec i Francji – poinformował w czwartek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

"Polscy policjanci zatrzymali ponad 3800 osób, które nielegalnie przekroczyły granice Unii Europejskiej i próbowały przejechać przez nasz kraj do Europy Zachodniej" - powiedział Ciarka. Dodał, że ostatniej doby na punktach kontrolnych, które są usytuowane na drogach głównie w woj. podlaskim i lubelskim w ręce funkcjonariuszy wpadło prawie 120 nielegalnych imigrantów.

Insp. Ciarka podkreślił, że przemytnicy "to nie są osoby, które kierują się jakimiś względami humanitarnymi i chcą pomóc z serca lub ze swojej dobroci". "To są zorganizowane grupy przestępcze, które tylko i wyłącznie robią to w celu osiągnięcia korzyści, najczęściej pobierając opłaty od tych biednych ludzi w wysokości kilku tysięcy euro lub dolarów" - oznajmił.

Wśród zatrzymanych przez policję za przemyt imigrantów przeważają "osoby narodowości Syryjskiej, Albańczycy, Ukraińcy, którzy legitymują się paszportami lub dowodami niemieckimi, szwedzkimi".

Funkcjonariusze zanotowali, "co najmniej kilkanaście bardzo niebezpiecznych sytuacji, które stwarzają osoby trudniące się przewożeniem nielegalnych imigrantów". "12 października obywatel Syrii przemycając obywateli innych państw, którzy przekroczyli nielegalnie granicę, spowodował wypadek śmiertelny m.in. przez niedostosowanie prędkości do warunków drogowych. Osoba, która była w tym pojeździe zginęła, a dwie kolejne zostały przewiezione do szpitala" - poinformował Ciarka.

Dodał, że zdarza się, iż w samochodach osobowych przewożonych jest po 13-14 pasażerów, imigranci umieszczani są w bagażnikach. W samochodach dostawczych bywa po 50 osób.

Policja często znajduje przy zatrzymanych przemytnikach narkotyki lub są one pod wpływem środków odurzających.

"Od początku działań podejmowanych wspólnie przez wszystkie polskie służby skontrowaliśmy prawie 114 tys. samochodów. Tylko ostatniej doby było to prawie 24 tys. samochodów - sprawdzanych pod kątem ujawnienia przemytników ludzi" - poinformował rzecznik KGP.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!