Partner portalu

Polski Fundusz Rozwoju chce wspierać samorządy w uzupełnieniu wkładu własnego na inwestycje zgłoszone do Polskiego Ładu

Rosnące koszty pracy oraz materiałów budowlanych powodują, że inwestycje samorządowe, które otrzymały finansowanie w ramach rządowego programu Polski Ład często potrzebują dodatkowych środków na pokrycie różnicy między ofertą wykonawcy a otrzymaną dotacją. Polski Fundusz Rozwoju jest gotowy pomóc samorządom w pokryciu brakującej sumy.

W ramach ogłoszonego w 2021 roku rządowego programu Polski Ład, uruchomiono Program Inwestycji Strategicznych skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, tj. gmin, powiatów, ich związków oraz województw. Pozytywnie ocenione i zakwalifikowane do Programu projekty inwestycyjne otrzymają między 80% a 95% dofinansowania do budżetów projektów. Pozostałe koszty będą pokrywane ze środków własnych. W ramach pierwszej edycji naboru zaakceptowanych zostało ponad 4 tys. wniosków, a łączna kwota ich wsparcia wyniesie 23,9 mld zł.

Zgodnie z aktualnymi warunkami Programu samorządy mają czas najpóźniej do 18 sierpnia 2022 r. na ogłoszenie postępowań zakupowych dla inwestycji dofinansowanych w ramach pierwszego naboru. Pozostało więc niewiele czasu, aby zdążyć z pracami przygotowawczymi, w tym ponownym oszacowaniem budżetów inwestycji, które w wielu przypadkach stały się nieaktualne w związku z wpływem wojny w Ukrainie i rosnącą inflacją.

Zaburzenia łańcuchów dostaw w przemyśle oraz wzrost kosztów energii spowodowały istotne zwiększenie cen materiałów budowlanych. Wzrosły także ceny prac wykonawczych spowodowane m.in. odpływem znacznej części pracowników z Ukrainy. W rezultacie oferty wykonawców w postępowaniach zakupowych mogą okazać się znacznie wyższe od kwot zgłaszanych przez samorządy we wnioskach w sierpniu 2021 roku. Przyznane przez Bank Gospodarstwa Krajowego promesy dotyczą konkretnych kwot finansowania, które nie ulegają zwiększeniu w sytuacji wzrostu ostatecznego kosztu projektu. Uzupełnienie luk finansowych jest więc po stronie samorządu, dla którego nawet kilkunastoprocentowy wzrost kosztu projektu może okazać się trudny do udźwignięcia, szczególnie w przypadku dużych inwestycji. Brak wystarczającego wkładu własnego może spowodować, że samorząd stanie przed trudną decyzją - zaniechania realizacji projektu lub odłożenia w czasie innych ważnych dla regionu inwestycji.

Wsparcie w uzupełnieniu brakującej kwoty oferuje Polski Fundusz Rozwoju, który w ramach prowadzonej działalności inwestycyjnej może udzielić samorządowi niezbędnego finansowania. Zarządzany przez PFR od 2015 roku Fundusz Inwestycji Samorządowych FIZAN (FIS) zrealizował dotąd wspólnie z polskimi samorządami szereg inwestycji kapitałowych, które pozwoliły im pozyskać wiarygodnego partnera inwestycyjnego i korzystne warunki finansowania.

W odpowiedzi na aktualne potrzeby PFR jest gotowy na indywidualne rozmowy z samorządami. – Naszą misją jest wspieranie samorządów w zdobyciu niezbędnego finansowania na realizację ważnych inwestycji na akceptowalnych dla nich warunkach. W sytuacji braku niezbędnego wkładu własnego na pokrycie kosztów inwestycji, jesteśmy gotowi niezwłocznie podjąć z samorządem rozmowy w celu wypracowania rozwiązań, które pozwolą na uzupełnienie wkładu własnego i przez to otrzymanie dotacji w ramach Polskiego Ładu, a ostatecznie terminową realizację planowanych projektów inwestycyjnych – mówi Marcin Borek, Dyrektor Departamentu Inwestycji Samorządowych w PFR

Dostępnych jest kilka opcji zaangażowania PFR. Przykładem są zrealizowane do tej pory przez FIS transakcje tzw. „monetyzacji” spółek komunalnych, które polegają na nabyciu przez PFR mniejszościowego pakietu udziałów w spółkach wodno-kanalizacyjnych. Dzięki temu samorząd pozyskuje kapitał na inwestycje, bez utraty kontroli nad spółką komunalną i bez wpływu na indywidualny wskaźnik zadłużenia samorządu. Taka transakcja zakłada zwykle cykliczny odkup udziałów własnych przez spółkę komunalną przez okres do 20 lat, w wyniku czego samorząd odzyskuje pełną własność przedsiębiorstwa. FIS może angażować jednorazowo środki o wartości już od kilkunastu aż do prawie 90 milionów złotych.

Autor: Maciej Kluczko, DIS

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!