Partnerzy portalu

Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii: bądźcie odpowiedzialni i się zaszczepcie

  • PAP
  • 29 października 2021 - 15:05
My, anestezjolodzy, doświadczający na co dzień dramatu chorych i ich rodzin, zwracamy się do wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli przyjąć szczepionki: bądźcie odpowiedzialni i zaszczepcie się – zaapelowało Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

W Polsce od początku epidemii na COVID-19 zachorowały ponad 3 mln osób, setki tysięcy z nich wymagały hospitalizacji, a ponad 76 tys. zmarło - napisano w apelu przesłanym w piątek PAP przez Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

"Olbrzymie przeciążenie całego systemu ochrony zdrowia wywołane pandemią spowodowało dramatyczne ograniczenie dostępu do pomocy medycznej dla wielu pacjentów i z pewnością przyczyniło się do pogorszenia ich stanu, a w wielu przypadkach także do śmierci. Ostatnie miesiące były czasem niezmiernie ciężkiej, pełnej poświęcenia pracy całego personelu medycznego" - napisali autorzy apelu.

Podkreślili, że obserwowana w ostatnich dniach zwiększająca się liczba zachorowań, hospitalizacji i zgonów budzi w nas ogromne obawy dotyczące realnych możliwości udzielania pomocy wszystkim potrzebującym, a w szczególności leczonym na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii, zarówno chorującym na COVID-19, jak i innym krytycznie chorym.

"Najbardziej skuteczną ochroną przed zachorowaniem i wystąpieniem ciężkiego przebiegu COVID-19 jest szczepienie. Szczepionki są bezpieczne, a przewaga korzyści z ich stosowania nad potencjalnymi efektami niepożądanymi jest ogromna. Przyjęło je już ponad 20 milionów osób w Polsce i blisko cztery miliardy ludzi na całym świecie" - podkreślono w apelu.

"My, anestezjolodzy, doświadczający na co dzień dramatu chorych i ich rodzin, zwracamy się do wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli przyjąć szczepionki, z gorącym apelem - bądźcie odpowiedzialni i zaszczepcie się dla dobra swojego i swoich najbliższych, szczególnie tych najstarszych. Uczyńcie to również w trosce o tych wszystkich, którzy z różnych przyczyn mają osłabioną odporność, są przewlekle chorzy i wszystkich innych, dla których za chwilę w szpitalach i na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii może zabraknąć miejsca" - czytamy.

Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii podkreśla także konieczność używania maseczek zakrywających usta i nos, dezynfekcję rąk i przestrzeganie zasad higieny.

"Osoby obserwujące u siebie objawy infekcji górnych dróg oddechowych prosimy o testowanie, izolację i unikanie kontaktów z innymi. Wspólnym wysiłkiem możemy powstrzymać wzrost czwartej fali pandemii i uratować życie wielu tysięcy osób. Bądźmy odpowiedzialni, wybierzmy życie" - zaapelowało Towarzystwo.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!