Partnerzy portalu

Pomorscy samorządowcy: to wybory, które przesądzą o losie naszej ojczyzny

  • PAP
  • 2 lipca 2020 - 16:40
Demokracja nie obroni się sama; to wybory, które przesądzą o losie naszej ojczyzny - mówili w czwartek w Rumi pomorscy samorządowcy, którzy zachęcali mieszkańców do udziału w II turze wyborów prezydenckich 12 lipca.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Samorządowcy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) podsumowali w czwartek podczas konferencji prasowej w Rumi pierwszy etap akcji profekwencyjnej #MetropoliaGłosuje.
  • W rywalizacji bierze udział 48 miast i gmin OMGGS. Bitwa o głosy rozgrywa się w trzech kategoriach: gminy do 10 tys. mieszkańców, gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców oraz gminy powyżej 30 tys. mieszkańców.
  • Zwycięzcy każdej kategorii otrzymają po 30 tys. zł. Pieniądze trafią bezpośrednio do dzielnic, osiedli i sołectw, które najlepiej zmobilizują się do głosowania w wyborach prezydenckich.

Prezes zarządu OMGGS Michał Glaser poinformował, że w pierwszej turze frekwencja w całej metropolii wyniosła 64,8 proc. Dla porównania- jak mówił- frekwencja podczas wyborów parlamentarnych w 2018 roku osiągnęła 63,6 proc., a w wyborach prezydenckich w 2015 - 57,3 proc.

Wyjaśnił, że w kategorii gmin do 10 tysięcy mieszkańców bój o frekwencję wygrywa Jastarnia, gdzie zagłosowało 84,2 proc. uprawnionych. Na drugim miejscu znalazła się Krynica Morska z wynikiem 83,61 proc.

W Gminie Władysławowo - która jest liderem wśród gmin od 10 do 30 tys. - do urn poszło 78,72 proc. wyborców. W miastach powyżej 30 tys. mieszkańców prowadzi Sopot z frekwencją 74,3 proc. Na drugim miejscu uplasowała się Gdynia - 72,13 proc., a na trzecim Gdańsk z wynikiem 71,51 proc.

Samorządowcy apelowali do mieszkańców, aby wzięli udział w drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się 12 lipca i w której zmierzą się kandydat KO Rafał Trzaskowski oraz ubiegających się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

"Bitwa metropolitalna o frekwencję trwa. Demokracja nie obroni się sama. Jednym z zadań samorządów jest również edukacja obywatelska. Karta do głosowania to możliwość wpływania na rzeczywistość" - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Czytaj też: "Bitwa o wozy" rozstrzygnięta. Oto oficjalna lista gmin, gdzie trafią nowe pojazdy

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podkreślił, że będą to szczególne wybory, które zdecydują o przyszłości Polski.

"Idźcie na wybory. Nie pozwólcie, aby ktoś za Was decydował. To niezwykle ważne wybory, które przesądzą o losie naszej ojczyzny - w jaki sposób będzie się ona zmieniać przez najbliższe lata. Jeśli chcemy budować społeczeństwo obywatelskie to każdy mieszkaniec pomorskiej wsi, miasteczka, miasta powinien oddać swój głos" - przekonywał Struk.

Do udziału w drugiej turze wyborów namawiał również burmistrz Rumi Michał Pasieczny. W mieście tym frekwencja w pierwszej turze wyniosła 71,03 proc.

"W tym głosowaniu wybierzemy, w którym kierunku nasza ukochana ojczyzna pójdzie - czy w kierunku scentralizowanym, czy też zdecentralizowanym. Wybierzmy albo jeden, albo drugi styl rządzenia" - powiedział burmistrz.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przypomniał, że do 10 lipca można odbierać zaświadczenia o uprawnieniu do głosowania. Umożliwia ono oddanie głosu w dowolnym obwodzie wyborczym. Karnowski zwrócił uwagę, że część samorządów, aby ułatwić mieszkańcom uzyskanie takiego zaświadczenia lub dopisanie się do spisu wyborców, wydłużyła godziny otwarcia urzędów. Będą one czynne również w sobotę.

"Samorządy to jest to, co nam się w Polsce udało. W tych wyborach walczymy o to, aby je obronić. Apelujemy do wszystkich, niezależnie od tego, czy popierają prezydenta Andrzeja Dudę, czy Rafała Trzaskowskiego o walkę o Polskę, aby była ona w Unii Europejskiej" - powiedział prezydent Sopotu.

Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska podkreśliła, że nie można spocząć na laurach i trzeb iść na wybory. "Niech będzie to piękny wynik, abyśmy mieli tę świadomość, że to my decydujemy. Jeśli ktoś nie bierze udziału w wyborach, nie może później krytykować, że nie wygrał jego kandydat" - powiedziała. Zaapelowała do mieszkańców Pomorza o mobilizację.

Z kolei burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński zwrócił się przede wszystkim do osób, które nie uczestniczyły w pierwszej turze wyborów prezydenckich. "Korzystajmy z wolności i bądźmy odpowiedzialni. Głosujmy tak, jak dyktuje nam sumienie. Pokażmy swoją aktywność, każdy oddany głos się liczy" - apelował Krzemiński.

Czytaj też: Ponad 70 tys. osób zgłosiło online chęć głosowania korespondencyjnego

Wójt Gminy Kosakowo Marcin Majek wskazał, że mimo wielu akcji profekwencyjnych ok. 35 proc. obywateli uprawnionych do głosowania nie wzięło udziału w pierwszej turze wyborów. "Musimy spełnić nasz patriotyczny obowiązek. To my decydujemy o tym, kto będzie rządził Polską. Miejmy wpływ na naszą przyszłość, pójdźmy do wyborów. Niech ta frekwencja 12 lipca w kraju wyniesie ponad 70 proc., a w skali naszych gmin przekroczy 80 proc." - zachęcał Majek.

"W naszej gminie frekwencja wyniosła nieco ponad 64 proc. Smutne jest to, że 35 proc. uprawnionych do głosowania jest zniechęconych i jest im wszystko jedno. To pokazuje nam, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, aby kształtować postawy proobywatelskie. Musimy zacząć budować tę świadomość wśród najmłodszych. Apel do wszystkich - Polaku, Polko, idź zagłosuj, bo wybiorą za ciebie " - powiedział wójt Gminy Chmielno Michał Melibruda.

W woj. pomorskim pierwszą turę wyborów prezydenckich wygrał Rafał Trzaskowski z wynikiem 38,58 proc. Na drugim miejscu znalazł się Andrzej Duda z poparciem 33,82 proc. Trzeci wynik na Pomorzu uzyskał Szymon Hołownia - 16,13 proc. Frekwencja w Pomorskiem wyniosła 65,55 proc.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!