Partnerzy portalu

Pomorskie: Do 620 wzrośnie liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19

  • PAP
  • 12 listopada 2021 - 14:05
Na Pomorzu liczba łóżek przeznaczonych do leczenia pacjentów z COVID-19 zwiększona zostanie do 620, czyli o ponad 200 – poinformowano w piątek w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Łóżka te będą uruchamiane w szpitalach sukcesywnie.

"Sytuacja na Pomorzu od ostatniego tygodnia znacznie się pogorszyła. Choć nadal jesteśmy województwem, które ma w porównaniu z innymi regionami w Polsce np. województwem lubelskim czy podlaskim, dużo lepszą sytuację. Niemniej jednak musimy z wyprzedzeniem reagować na to, co się dzieje" - powiedział na konferencji prasowej wojewoda pomorski Dariusz Drelich po piątkowym posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego, powołanego do walki z epidemią w marcu 2020 r.

Poinformował, że kolejna fala epidemii "nie przybrała jeszcze wielkich rozmiarów". "Pacjenci nie znajdują się w stanie bardzo ciężkim w porównaniu z trzecią falą i jest ich znacznie mniej" - podał.

"Jeszcze 2-3 tygodnie temu wystarczało nam zabezpieczenie, które mieliśmy zaplanowane, czyli leczenie pacjentów wymagających hospitalizacji na Pomorzu opierało się głównie o szpital zakaźny, wspierane w ostatnim czasie przez placówki: szpital Marynarki Wojennej oraz Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Okazuje się, że to nie wystarczyło. W ostatnich dniach podjęliśmy decyzję o włączeniu kolejnych jednostek i kolejnych miejsc. Na dzień dzisiejszy decyzje związane z utworzeniem miejsc dla pacjentów, którzy są chorzy na COVID-19 i wymagają specjalizacji dotyczy już 15 placówek. Czyli jest zwiększenie o 12 placówek na łączną liczbę 27 placówek zaangażowanych podczas trzeciej fali pandemii" - wyjaśnił Drelich.

Dodał, że decyzje, które wejdą w życie w piątek i najbliższych dniach oznaczają utworzenie łącznie 620 miejsc dla pacjentów z COVID-19. "Natomiast wiemy, że to może nie wystarczyć, jeżeli pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji będzie przybywało w tym tempie, czyli po kilkadziesiąt osób dziennie" - zastrzegł.

"Do tej pory nasz plan opierał się na tym, że miejsca było tworzone tam, gdzie nie wiązało się z tym, żeby ograniczać działalność szpitali, ograniczać planowe operacje i przyjęcia (…) W tej chwili decyzje, które są wdrażane w życie już wiążą się z pewnymi ograniczeniami funkcjonowania niektórych oddziałów szpitalnych" - mówił wojewoda pomorski.

Podkreślił, że plany związane z tworzeniem nowych łóżek dla pacjentów z COVID-19 mają ścisły związek z wysokim odsetkiem osób zaszczepionych w województwie pomorskim.

"Pomorze jest pod tym względem na drugim miejscu w kraju na 100 tysięcy mieszkańców. To jest wskaźnik na poziomie blisko 65 procent osób zaszczepionych, przynajmniej jedną dawką wśród osób uprawnionych do szczepienia czyli 12+; w pełni zaszczepionych na Pomorzu jest ok. 54 procent mieszkańców. Na tym opieramy naszą strategię i liczymy na to, że tę falę, która przechodzi przez Polskę i niektóre województwa, przejdziemy znacznie mniejszym kosztem. Niemniej musimy być przygotowani na to, że w ciągu najbliższych 2,3 może 4 tygodni liczba osób hospitalizowanych może rosnąć" - stwierdził Drelich.

Dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Jerzy Karpiński dodał, że w tej chwili "nie obserwujemy gwałtownego wzrostu potrzeb w zakresie łóżek respiratorowych".

"Natomiast obserwujemy bardzo dużą ilość łóżek internistyczno-zakaźnych. Jeżeli w danym szpitalu mamy dziś uruchomionych 10 łóżek, to one w zasadzie do końca dnia będą zajęte. Mamy nadzieję, że ta fala wzrastająca, która rzeczywiście w tej chwili jest bardzo duża, zacznie opadać od połowy grudnia" - mówił Karpiński.

Liczba respiratorów w Pomorskiem dla chorych na COVID-19 wynosi obecnie 47, zajętych z nich jest 27.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!