Partnerzy portalu

Pomysł na korpus wojewodów

  • PAP
  • 22 listopada 2011 - 19:05
Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak (PSL) poinformował, że ludowcy - zgodnie z ustaleniami z Platformą - będą mieli trzech wojewodów. Zapewnił też, że PSL będzie realizować koncepcję premiera - tworzenie profesjonalnego korpusu wojewodów.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Według informacji ze źródeł rządowych, zgodnie z przepisami, wojewodowie oddali się do dyspozycji premiera. Premier Donald Tusk chce stworzyć korpus wojewodów - poprzesuwać ich do regionów, z których nie pochodzą i "nie są uwikłani w lokalne układy". PSL chce w województwach, którymi zarządzać będą wojewodowie z PO, mieć stanowiska wicewojewodów.

Według ustaleń koalicyjnych, PSL obejmie stanowiska wojewodów w woj. lubelskim (oceń działania marszałka), warmińsko-mazurskim (oceń działania marszałka) i podkarpackim (oceń działania marszałka).

- Mamy wynegocjowanych trzech wojewodów, chcemy wskazać trzy osoby do korpusu wojewodów i będziemy razem realizować koncepcję premiera Tuska. Nie ma mega oporu. Koncepcja, według której ma to być korpus profesjonalny, a jednocześnie niekoniecznie związany z danym województwem może być realizowana z naszym udziałem - zapewnił Grzeszczak.

Stanisław Żelichowski (PSL) powiedział, że decyzja w sprawie stworzenia korpusu wojewodów należy do premiera. "Nie będziemy tu stawiali oporu, to premier kieruje państwem i ma takie uprawnienia konstytucyjne, ale mimo wszystko pomysł nie jest za dobry" - zaznaczył.

- Wojewoda siłą rzeczy musi mieć kontakt z miejscowym społeczeństwem, musi znać miejsce, w którym będzie pracował. Jeżeli będzie się dowolnie przemieszczało ludzi z jednej części Polski do drugiej, to zanim się wgryzą w problematykę terenu, będzie się kończyła kadencja. Ale spróbujemy, ciekawy eksperyment- powiedział Żelichowski.

Sekretarz klubu PO Paweł Olszewski powiedział we wtorek, że pomysł premiera, aby wprowadzić korpus wojewodów i poprzesuwać ich do regionów, z których nie pochodzą, jest interesujący. - Wojewodowie są przedstawicielami rządu w terenie, więc miejsce ich pochodzenia jest tak naprawdę rzeczą wtórną - zaznaczył Olszewski.

O pomyśle premiera na korpus wojewodów napisał wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety, wojewodowie, którzy zdaniem Tuska sprawdzili się, mogą otrzymać propozycje pozostania na stanowiskach, ale w innych województwach. Do nich mają dołączyć fachowcy wskazani przez premiera.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!