Partnerzy portalu

Ponad 20 mln osób jest w Polsce w pełni zaszczepionych

  • PAP
  • 11 listopada 2021 - 06:05
W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 20 088 239 osób. Do świąt Bożego Narodzenia jest dość czasu, by ludzie się opamiętali i zaszczepili — powiedział PAP prof. Włodzimierz Gut.

Ponad 39,6 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19, ponad 1,1 mln dawek przypominających W Polsce od początku rozpoczęcia szczepień, czyli od końca grudnia 2020 roku, wykonano 39 622 998 szczepień przeciw COVID-19. Podano też 1 106 731 dawek przypominających - wynika z najnowszych danych udostępnionych w środę na stronach rządowych.

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 20 088 239 osób.

Łącznie do Polski dostarczono 75 286 960 dawek, z których 41 997 895 dotarło do punktów szczepień. Dzienna liczba szczepień wyniosła 83 469.

Zutylizowano 594 507 dawek szczepionki. Zgłoszono 16 043 niepożądane odczyny. Większość z nich było łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny - poza łagodnymi - jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

Średnia dobowa nowych zakażeń z ostatnich siedmiu dni w środę przekroczyła 14 tysięcy. Z kolei ostatniej doby potwierdzono 18 550 przypadków zakażenia. Pytany o aktualne dane epidemiczne prof. Gut podkreślił, że nie ma co liczyć na to, iż wyczerpie się szybko liczba osób podatnych na zakażenie.

"W Polsce zaszczepionych jest 20 milionów osób. Do tego trzeba dodać parę milionów, które przeszły COVID-19. Wirus ma jednak nadal w kim wybierać, więc idziemy do odporności stadnej modelem bardzo kosztownym, jeżeli chodzi o liczbę zgonów" - ocenił." Do świąt jest dość czasu, aby ludzie się opamiętali i zaszczepili" - dodał.

Do szczepień namawia także szef MZ Adam Niedzielski. Osoby niezaszczepione mają 12-15 razy większe ryzyko hospitalizacji od osób zaszczepionych - napisał w środę na Twitterze szef MZ Adam Niedzielski po spotkaniu z amerykańskim lekarzem, głównym doradcą medycznym Białego Domu dr Anthonym Faucim.

W środę - pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego - odbyło się posiedzenie Rady Medycznej. Dyskusja dotyczyła m.in. nowych leków na COVID-19, a także podawania trzeciej dawki szczepionki - powiedział PAP dr Konstanty Szułdrzyński. Dodał, że w najbliższym czasie nie spodziewa się zmiany polityki państwa w związku z epidemią.

Dr Szułdrzyński podkreślił w rozmowie z PAP, że premier "chciał mieć inne spojrzenie na to, co się dzieje, a także w zakresie rozwoju sytuacji pandemicznej".

"Garnitur środków, które można zastosować, jest od dawna znany. Rozmawialiśmy o tym, jakie działania na świecie spowodowały poprawę w zakresie liczby osób skłonnych do szczepień. Wśród tematów były także nowe leki, które są dość skuteczne, ale ich dostępność jest na ten moment niewielka. Chodzi o to, jak je zastosować, aby to wszystko miało sens. Polska zakupiła takie leki w ramach mechanizmu UE i otrzyma proporcjonalnie do populacji jakąś ilość. Oczywiście na początek niewielką, bo moce produkcyjne firm, które te leki stworzyły, są na tę chwilę ograniczone. A nie są to leki tanie. Trzeba więc dobrze zastanowić się, gdzie i jak ich używać, aby pomóc jak największej grupie pacjentów. Dodatkowo trzeba uświadamiać ludziom, że te leki działają w pierwszej fazie choroby, więc ze zgłaszaniem się do lekarzy nie można czekać. Po 7 czy 10 dniach od wystąpienia objawów po prostu nie ma medykamentów, którymi można skutecznie walczyć z powikłaniami COVID-19" - dodał dr Szułdrzyński.

Komisja Europejska zatwierdziła w środę ósmą umowę dotyczącą możliwości zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko Covid-19. Kontrakt z firmą Valneva przewiduje możliwość zakupu przez wszystkie państwa członkowskie UE prawie 27 mln dawek szczepionki w 2022 r. Umowa zakłada także możliwość dostosowania szczepionki do nowych wariantów i zamówienia przez państwa członkowskie do 33 mln dodatkowych szczepionek w 2023 r.

"Zatwierdzona dziś umowa umożliwia dostosowanie szczepionki do nowych wariantów. Nasz szeroki zestaw szczepionek pomoże nam w walce z Covid i jego wariantami w Europie i poza nią. Pandemia jeszcze się nie skończyła. Każdy, kto może, powinien się zaszczepić" - skomentowała informację przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Valneva to francuskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne opracowujące szczepionkę zawierającą inaktywowanego wirusa, wytwarzaną z żywego wirusa poprzez inaktywację chemiczną.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!