Partnerzy portalu

Ponad 80 obrazów z Muzeum Gdańska trafi do internetu

  • PAP
  • 16 listopada 2021 - 16:22
82 obrazy z okresu od XVI do XX wieku udostępni w internecie do końca roku Muzeum Gdańska. To pejzaże dawnego Gdańska oraz portrety gdańszczanek i gdańszczan.

Kopie obrazów zostaną udostępnione na podstronie internetowej Muzeum Gdańska dziedzictwo-gdansk.pl.

"Będą to pierwsze dzieła malarskie na tym portalu. Obrazy pochodzą z kolekcji Dworu Artusa, Ratusza Głównego Miasta, Domu Uphagena i magazynu malarstwa" - powiedział we wtorek PAP rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski.

Obecnie Muzeum Gdańska pokazuje online ponad 9 tysięcy kopii cyfrowych pocztówek, starych fotografii, wyrobów złotniczych oraz z bursztynu bałtyckiego, etykiet, rycin i dawnych map.

Gierszewski wyjaśnił, że zdigitalizowane zostaną 82 obrazy, których łączna powierzchnia wynosi prawie 150 metrów kwadratowych. Prace stanowią przedstawienia widoków dawnego Gdańska oraz portrety gdańszczanek i gdańszczan.

Największym z nich jest obraz na desce "Grosz Czynszowy" Antona Moellera z 1601 roku o wymiarach 124x500 cm. Najmniejsze obrazy to "Żuraw nocą" Arthura Bendrata z 1901 r. o wymiarach 29,5x19 cm i portret konny Fryderyka II Hohenzollern na płycie mosiężnej o wymiarach 18,8x13 cm.

Wśród dużych obrazów będzie także "Kara i nagroda" Izaaka van den Blocke z 1612 r. (159x247 cm) oraz zespół siedmiu obrazów autorstwa Hansa Vredemana de Vries z lat 1594-1595 (dwa dzieła: 145x232 cm; pięć dzieł: 143cmx195 cm).

Digitalizacji zostaną poddane również m.in. obiekty zawierające miniaturowe portrety na kości słoniowej tzw. "Portret pani Lengnich" (9,8x7,8 cm) i "Portret Elżbiety Trosiener" (8x7 cm).

Udostępnienie w sieci obrazów realizowane będzie przez Muzeum Gdańska dzięki programowi "Kultura Cyfrowa". Kwotę projektu o wysokości ponad 43 tys. zł dofinansowano z budżetu ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!