Partner portalu

Porozumienie o współpracy między KO a "Wszystko dla Gdańska"

Kluby radnych Koalicji Obywatelskiej oraz "Wszystko dla Gdańska" prezydenta miasta Pawła Adamowicza podpisały w poniedziałek (17 grudnia) deklarację o współpracy na pięć lat kadencji Rady Miasta. Nowym zastępcą prezydenta został Piotr Borawski z Platformy Obywatelskiej.
  • W ramach zawartego porozumienia nowym spośród czwórki wiceprezydentów Gdańska został Piotr Borawski.
  • Borawski będzie odpowiadać będzie za przedsiębiorczość, środowisko, ochronę klimatu, informatyzację i porządek publiczny.
  • Pozostali zastępcy prezydenta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, Piotr Grzelak i Piotr Kowalczuk - pełnią już te stanowiska od poprzedniej kadencji samorządowej.

W 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska klub Koalicji Obywatelskiej ma 16 radnych, 6 radnych należy do bezpartyjnego komitetu "Wszystko dla Gdańska" prezydenta Pawła Adamowicza, 12 radnych ma Prawo i Sprawiedliwość.

- Chcemy stworzyć trwały sojusz w Radzie Miasta Gdańska na najbliższe pięć lat. Łączy nas wiele podobieństw w zakresie programów wyborczych. Chcemy ten wspólny program realizować skutecznie i systematycznie: będziemy co roku przedstawiali opinii publicznej sprawozdanie z wykonania programu wyborczego - zapowiedział na konferencji prasowej Adamowicz.

Przewodnicząca gdańskiej PO, posłanka Agnieszka Pomaska zapewniła, że w negocjacjach nad porozumieniem między KO a stowarzyszeniem "Wszystko dla Gdańska" najmniej istotne były kwestie personalne.

Czytaj też: Radni Gdańska przyjęli budżet na 2019 rok. Największe wydatki na edukację, sprawy społeczne i komunikację

- Najwięcej zajmowały nas rozmowy związane z przyszłością miasta. Po wyborach okazało się, że łączy nas programowo więcej, niż przypuszczaliśmy. Nasza wizja rozwoju Gdańska na najbliższe pięć lat jest bardzo spójna i rzeczywiście wróży dobrą współpracę - dodała.

Umowę o współpracy między dwoma klubami RMG pn. "Deklaracja o współpracy dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska" oprócz Adamowicza i Pomaskiej podpisali także przewodniczący klubów KO oraz "Wszystko dla Gdańska" - Piotr Borawski oraz Beata Dunajewska.

Deklaracja składa się z pięciu filarów programowych: Gdańskie rodziny na pierwszym miejscu, Najlepsza dzielnica do życia, Sprawniejsze i bezpieczniejsze poruszanie się po Gdańsku, Współdecydowanie o gdańskich sprawach oraz Rozwój gospodarczy.

W ramach zawartego porozumienia nowym spośród czwórki wiceprezydentów Gdańska został Piotr Borawski, który odpowiadać będzie za przedsiębiorczość, środowisko, ochronę klimatu, informatyzację i porządek publiczny.

Piotr Borawski (ur. 1983) jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył również studia MBA (Master of Business Administration) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zawodowo od przeszło 10 lat jest związany z Naftoportem i gospodarką morską. W RMG zasiada od 2010 r. Od 2017 r. był szefem klubu radnych PO, a w obecnej kadencji liderem KO. Klub KO nowego przewodniczącego wybierze na początku stycznia.

Pozostali zastępcy prezydenta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, Piotr Grzelak i Piotr Kowalczuk - pełnią już te stanowiska od poprzedniej kadencji samorządowej. Współpracę z Adamowiczem zakończył natomiast zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski, sprawujący tę funkcję od 2002 r.

Aleksandra Dulkiewicz (jako pierwszy zastępca prezydenta Adamowicza) odpowiadać będzie za inwestycje, równouprawnienie (m.in. wdrażanie "Modelu na rzecz równego traktowania", który ma zapobiec dyskryminacji mieszkańców ze względu na wiek, stan zdrowia, płeć, pochodzenie, narodowość, stosunek do religii i orientację seksualną) oraz turystykę. Piotr Grzelak w swoich obowiązkach będzie miał rozwój miasta (w tym planowanie przestrzenne), mieszkalnictwo i transport publiczny, a Piotr Kowalczuk dalej zajmował będzie się szkolnictwem oraz polityką socjalną.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!