Partnerzy portalu

Powiat naruszył prawo przy zakupie nieruchomości?

  • PAP
  • 20 marca 2013 - 13:45
Wojewoda lubuski Marcin Jabłoński skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez starostę słubickiego Andrzeja Byckę. Sprawa dotyczy zakupu przez powiat słubicki byłego Terminalu Towarowych Odpraw Celnych w Świecku.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Powiat Słubicki nabył Towarowy Terminal Odpraw Celnych w Świecku w lutym br. Do podpisania aktu notarialnego doszło w Warszawie. Skarb Państwa reprezentuje w nim administrujący terminalem starosta słubicki Andrzej Bycka, a stroną kupującą są członkowie Zarządu Powiatu Słubickiego.

Według służb wojewody odbyło się to z naruszeniem prawa. Zawiadomienie zostało wysłane do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów. Starosta słubicki zarzuty odpiera i twierdzi, że powiat nabył terminal zgodnie z przepisami.

Zdaniem urzędników wojewody, akt notarialny został zawarty m.in. na podstawie dokumentu, który został wycofany z obiegu prawnego. Chodzi o zarządzenie wojewody z listopada 2011 r. ws. zgody na zakup terminalu przez powiat słubicki z 95 proc. bonifikatą, wydane przez pełniącego wówczas obowiązki wojewody, obecnego wicewojewodę lubuskiego Jana Świrepo. Ten dokument Bycka przedłożył notariuszowi sprzedając terminal w imieniu Skarbu Państwa Zarządowi Powiatu Słubickiego.

Urzędnicy wojewody Jabłońskiego wskazują, że wymienione wyżej zarządzenie nie mogło być w obiegu prawnym, gdyż zostało uchylone w styczniu 2012 r. przez wojewodę Marcina Jabłońskiego. W sierpniu ub. roku Jabłoński wydał kolejne zarządzenie, w którym jako nabywcę nieruchomości wskazał gminę Słubice - podobnie jak powiat słubicki zainteresowaną kupnem terminala. Zgodnie z przepisami przy sprzedaży nieruchomości Skarbu Państwa wymagana jest opinia wojewody.

"Zastrzeżenia budzi zatem fakt legalności aktu sprzedaży. Skierowaliśmy do prokuratury wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Niech powołane do tego służby zdecydują o dalszym przebiegu sprawy" - powiedział dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami LUW Grzegorz Dłubek.

"Wszystkie procedury związane z zakupem byłego terminalu w Świecku będącego nieruchomością Skarbu Państwa zostały przeprowadzone zgodnie z prawem. W tym przypadku działania pana wojewody są wysoce niezrozumiałe, gdyż po raz kolejny przekracza on swoje kompetencje, nie będąc stroną w tym postępowaniu" - powiedział Bycka.

Do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie wojewoda wystąpił z wnioskiem o podjęcie działań, które mają zapobiec uprawomocnieniu się wpisu do księgi wieczystej starostwa słubickiego, jako właściciela terminalu.

"Zapoznamy się z przedłożoną przez wojewodę dokumentacją i podejmiemy stosowne działania" - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Dariusz Domarecki.

Spór między starostą słubickim Andrzejem Bycką a wojewodą lubuskim Marcinem Jabłońskim dotyczący terminala w Świecku trwa od wielu miesięcy. Starosta nie chce zgodzić się, aby to gmina Słubice nabyła terminal. Według Dłubka zbycie nieruchomości Skarbu Państwa wymaga zgody wojewody wydanej w formie zarządzenia.

Przez kilka miesięcy przedmiotem sporu była także sprawa terenu po byłym przejściu granicznym w Świecku. 20 grudnia ub. roku. w wyniku rozpatrzenia odwołania złożonego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wojewoda wydał decyzję o przekazaniu jej w trwały zarząd tej nieruchomości.

Wydana decyzja ma charakter ostateczny. Protokolarne przekazanie terenu po byłym Drogowym Przejściu Granicznym w Świecku nastąpiło 4 stycznia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!