Partnerzy portalu

Powiat wieluński przygotowany na tzw. czerwone obostrzenia w związku z epidemią

  • PAP
  • 6 sierpnia 2020 - 11:28 | Aktualizacja: 6 sierpnia 2020 - 11:48
Jako teren o podwyższonym przyroście zakażeń, jesteśmy gotowi na "czerwone" obostrzenia sanitarne w związku z sytuacją epidemiologiczną - powiedział starosta wieluński Marek Kieler.

Jak zaznaczył Kieler, starostwo jest gotowe na wszelkie obostrzenia, które wprowadza Ministerstwo Zdrowia.

"U nas i tak już obowiązują takie obostrzenia. Na przykład w starostwie i podległych instytucjach nie ma tzw. kontaktu bezpośredniego" - powiedział w starosta. Zapewnił, że sytuacja epidemiologiczna w powiecie jest rzetelnie monitorowana.

"Wzrasta nam liczba nowych przypadków. Przebadanych na terenie powiatu wieluńskiego jest ok. 3,5 tys. mieszkańców od początku pandemii" - mówił Kieler.

Najważniejsze to zachować spokój - podkreślił starosta wieluński. "Jesteśmy przygotowani. Podchodzimy do tego spokojnie. Obsługa petentów będzie nadal ograniczona, zachowujemy restrykcyjne wymogi sanitarne w podległych starostwu instytucjach" - powiedział PAP Kieler.

Starostwu wieluńskiemu podlega m.in. pięć zespołów szkół i szpital.

"Także władze są przygotowane na wprowadzane na terenie powiatu dodatkowe obostrzenia" - powiedziała sekretarz miasta Magdalena Majkowska i dodała, że w Wieluniu od początku epidemii podejmowane są decyzje zgodne z zaleceniami władz sanitarnych.

"Zapewne te czynności powtórzymy i będziemy (...) się zastanawiać nad ewentualnymi jeszcze obostrzeniami bądź formami zabezpieczenia się przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa" - zaznaczyła.

Teraz w Wieluniu trwa wygaszanie ogniska SARS-CoV-2 w zakładach Wielton. "Izolacja, kwarantanna domowa i nadzór epidemiologiczny to główne narzędzia walki z ogniskiem koronawirusa, które w ubiegłym tygodniu wykryto w Wieluniu w zakładach produkcji naczep samochodowych" - powiedziała PAP w środę dyrektor wieluńskiego sanepidu Barbara Sułkowska.

O wykryciu ogniska koronawirusa w wieluńskich zakładach Wielton poinformowano pod koniec ubiegłego tygodnia, wówczas SARS-CoV-2 stwierdzono u 50 pracowników.

Lokalne władze sanitarne nie mają obecnie dokładnych danych, ilu pracowników fabryki jest zakażonych, bo - jak tłumaczyła w środę Sułkowska - oprócz zakażeń w zakładach są też inne przypadki koronawirusa.

Szefowa wieluńskiego sanepidu powiedziała, że oprócz zachorowań w Wieltonie zakażane są też osoby z tzw. ognisk domowych.

W powiecie wieluńskim, według danych lokalnego sanepidu, są 138 tzw. aktywne przypadki koronawirusa, a hospitalizowane są cztery osoby.

"Osoby z wynikiem dodatnim są izolowane, a ludzie, którzy mieli z nimi kontakt, są poddani kwarantannie i są przez nas badani. Pracujemy na podstawie list, które przekazuje nam zakład" - mówiła w środę szefowa wieluńskiego sanepidu.

Na stronach wieluńskich władz sanitarnych poinformowano, że do środy, 5 sierpnia, od początku epidemii w powiecie wykryto 396 przypadków zakażeń SARS-CoV-2, 246 osób wyzdrowiało, a osiem zmarło. Kwarantannie domowej w powiecie wieluńskim poddanych jest 231 osób, a nadzorowi epidemiologicznemu 95 osób.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!