Partnerzy portalu

Powoływali się na wpływy w urzędach i parlamencie. Sąd zostawił ich w areszcie

Czterech mężczyzn zatrzymanych pod koniec stycznia przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie w areszcie do końca kwietnia. Wpadli podczas spotkania, na którym za łapówkę oferowali "ustawienie" kontaktów i umów m.in. na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.
  • Zatrzymani to: biznesmen z Krakowa, pochodzący z Szydłowca właściciel gruntów oraz dwóch biznesmenów z Łodzi i obcokrajowiec.
  • Powołując się na wpływy w parlamencie i urzędach, zapewniali, że załatwią rządowe kontrakty m.in. przy budowie CPK.
  • Sąd Okręgowy w Warszawie postanowił, że mężczyźni, którym Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła zarzuty korupcyjne, pozostaną w areszcie przez trzy miesiące od zatrzymania.

Do ich zatrzymania przez agentów z łódzkiej delegatury CBA doszło 30 stycznia podczas akcji specjalnej CBA w Rzgowie pod Łodzią. Podczas spotkania biznesowego w jednej z restauracji omawiali szczegóły aktu notarialnego, który miał zostać podpisany następnego dnia i stanowił podstawowy element całej transakcji.

Grupa powoływała się na wpływy w parlamencie i urzędach, a za łapówkę miała m.in. deklarować załatwienie rządowych kontraktów m.in. przy budowie nowego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Swoje działania prowadzili od dwóch-trzech miesięcy, a udział w grupie brali: biznesmen z Krakowa, pochodzący z Szydłowca właściciel gruntów oraz dwóch biznesmenów z Łodzi i obcokrajowiec.

Podejrzani powołując się na wpływy m.in. w Ministerstwie Rozwoju, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, Urzędzie Miasta Szydłowca i Starostwie Szydłowieckim, deklarowali podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu spraw istotnych z punktu widzenia interesów osoby reprezentującej spółkę prawa handlowego.

Czytaj więcej: Mateusz Morawiecki: Centralny Port Komunikacyjny to będzie „nasza Gdynia w sercu Europy”

Mieli oni załatwić uruchomienie kopalni surowców w Jankowicach w gminie Szydłowiec oraz uzyskać za państwowe dotacje do planowanej inwestycji - centrum SPA - od 100 do 300 mln zł. W zamian za łapówkę oferowali koncesję, zezwolenia na eksploatację i odrolnienie 50 ha terenu leżącego pomiędzy Kielcami a Radomiem oraz dostęp do rządowych kontraktów na odbiór kruszywa z górniczej odkrywki z przeznaczeniem na budowę m.in. Centralnego Portu Komunikacyjnego i autostrad.

Inwestor miał nabyć za 32 mln zł teren kamieniołomu i przyległy duży obszar o charakterze rekreacyjnym, a zatrzymani gwarantowali szybki zwrot inwestycji. Oprócz pieniędzy z wydobycia i sprzedaży państwowym kontraktorom surowców budowlanych, zyski miał przynosić wybudowany od podstaw ośrodek SPA, termy i rehabilitacja.

Deklarowali, że 6 mln zł łapówki wręczą decydentom i mającym lobbować w tej sprawie, załatwiać "ustawiony" biznes parlamentarzystom i urzędnikom. Cała akcja prowadząca do uzyskania 6 mln zł na łapówki była przez "załatwiaczy" odpowiednio uwiarygadniana m.in. spotkaniami w załatwianych sprawach. Odbywały się one w instytucjach i biurach parlamentarzystów, ale bez ich udziału.

Za to mieli otrzymać korzyści majątkowe i osobiste, m.in. inwestor miał odkupić od jednego z podejrzanych nieruchomości po zawyżonej cenie. Miał też założyć spółkę, w której podejrzani będą mieli określoną liczbę udziałów, a która byłaby w przyszłości beneficjentem dotacji na planowaną inwestycję.

Czytaj więcej: W tych regionach CBA ma ręce pełne roboty

Zatrzymanym postawiono zarzuty płatnej protekcji - powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyści majątkowe.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż nie były to wpływy faktyczne. Śledczy zaznaczyli jednak, że do popełnienia przestępstwa płatnej protekcji nie jest konieczne faktyczne posiadanie takich wpływów. Wystarczy, że podejrzani na takie wpływy się powołują lub utwierdzają w ich istnieniu.

Żaden z podejrzanych nie przyznał się do popełniania zarzucanych im przestępstw, złożyli oni wyjaśnienia. Płatna protekcja zagrożona jest karą do ośmiu lat więzienia.

Koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - nowego lotniska między Warszawą i Łodzią, zdolnego obsłużyć nawet 100 mln pasażerów rocznie, przyjął rząd na posiedzeniu 7 listopada ub.r. Lotnisko - według tych planów - miałoby powstać do 2027 r. w okolicach wsi Stanisławów w gminie Baranów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!