Partnerzy portalu

Powstała cyfrowa baza podlaskich twórców ludowych

  • PAP
  • 6 listopada 2021 - 10:24
Informacje o około stu twórcach ludowych z regionu będzie można docelowo znaleźć w cyfrowej bazie utworzonej z danych zebranych przez pracowników Podlaskiego Instytutu Kultury. Baza pod nazwą "e-tradycja" już działa, obecnie jest tam 12 dziedzin twórczości ludowej.

Jak podkreśla koordynatorka projektu Lila Wyszkowska z Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK), to odpowiedź na sygnały od osób czy instytucji poszukujących kontaktu z twórcami ludowymi, np. organizatorów imprez, nauczycieli, studentów czy turystów, ale też od samych twórców.

Informacje o twórcach ludowych zostały zebrane przez pracowników PIK podczas kilkunastu wyjazdów terenowych, z których pierwsze odbyły się w lutym. Przeprowadzano wywiady z artystami, tworzono dokumentację fotograficzną i audiowizualną. "Artysta nie musi mieć szczególnych zasług, musi tworzyć, zaistnieć w naszym podlaskim krajobrazie" - dodała Wyszkowska.

W uruchomionej bazie jest obecnie 12 dziedzin twórczości ludowej (m.in. tkactwo, garncarstwo, plecionkarstwo, rzeźba, kowalstwo czy haft) i dane o 40 osobach zajmujących się tymi dziedzinami sztuki ludowej i rzemiosła. Oprócz danych kontaktowych oraz krótkiej informacji o twórcy i jego działalności, są tam np. oferty prowadzonych przez nich zajęć czy zdjęcia wyrobów.

Opracowana została też mapa, która ma ułatwić dotarcie do poszczególnych pracowni.

W ramach projektu powstał również film promocyjny i mobilna wystawa inspirowana sylwetkami podlaskich rękodzielników i ich działalnością, która na początek będzie prezentowana w Supraślu, Tykocinie i w Siemiatyczach. Pojawi się ona m.in. w turystycznych miejscowościach woj. podlaskiego, ale będzie mógł ją wypożyczyć również np. każdy ośrodek kultury, samorząd, a także fundacje i stowarzyszenia. Kody QR na plakatach przenoszą czytających do internetowej bazy i umieszczonych tam szczegółowych danych.

Baza, która ma być rozwijana o kolejne dziedziny twórczości ludowej i dane zajmujących się nimi osób, dostępna jest na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury pod adresem www.e-tradycja.pikpodlaskie.pl. Projekt ma kosztować 56 tys. zł i został sfinansowany z pieniędzy resortu kultury i samorządu województwa podlaskiego, którego placówką jest PIK.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!