Partnerzy portalu

Powstała koncepcja Parku Kulturowego Stary Radom

  • PAP
  • 4 listopada 2021 - 17:31
Koncepcję Parku Kulturowego Stary Radom zaprezentowali na czwartkowej konferencji prasowej prezydenci tego miasta. Projekt zakłada stworzenie otwartej widokowo przestrzeni pokazującej początki osadnictwa na terenie Radomia w powiązaniu z edukacją ekologiczną.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski przekazał w czwartek, że w projekcie budżetu na 2022 r, który w najbliższych dniach ma być skierowany do Biura Rady Miejskiej, zapisano 200 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowej Parku Kulturowego Stary Radom. Wkrótce mają się także rozpocząć konsultacje społeczne dotyczące tego przedsięwzięcia.

Park Kulturowy Stary Radom ma powstać na terenie obejmującym Piotrówkę i obszar pomiędzy osiedlem Borki a Zamłyniem. Piotrówka to średniowieczne grodzisko znajdujące się na terenie dzisiejszego Radomia. Powstało w 2 połowie X wieku w celu strzeżenia brodu na rzece Mlecznej na skrzyżowaniu szlaków handlowych wiodących z Małopolski na Mazowsze i przez Lublin na Ruś.

Witkowski zapowiedział, że Park Kulturowy Stary Radom ma stanowić zaplecze wypoczynkowe dla radomian. "Oczywiście nie zamierzamy się ograniczyć wyłącznie na funkcji rekreacyjnych. Chcemy, by ten teren pełnił też funkcję edukacyjną, bo jest to miejsce, które ma ogromną wartość historyczną i wiele walorów przyrodniczych" - zauważył prezydent Radomia.

Koncepcja Parku Kulturowego Stary Radom obejmuje tereny należące do miasta. Zakłada m.in. zagospodarowanie grodziska Piotrówka. "Nie zamierzamy odtwarzać samego grodziska, ale zamierzamy przeprowadzić prace, które je odsłonią" - zapowiedział wiceprezydent miasta Mateusz Tyczyński. W planach jest też uporządkowanie zieleni, poprawa wałów, ekspozycja dotycząca początków osadnictwa na terenie Radomia.

Nieco dalej zostanie zrekonstruowana osada podgrodowa, z budynkami mieszkalnymi i obiektami gospodarczymi. Ma to być miejsce, gdzie będzie prezentowane m.in. średniowieczne rzemiosło.

Kolejny obszar wchodzący w skład Parku Kulturowego Stary Radom to teren położony między istniejącym bulwarem a rzeką Mleczną. Kiedyś w tym miejscu znajdowały się ogródki działkowe. "Chcemy, by powstał tu sad z warzywami i ziołami, znanymi już w średniowieczu. Prace ogrodowe mogłyby wykonywać dzieci, młodzież oraz podopieczni organizacji pozarządowych" - powiedział wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

Dodatkowo ma powstać m.in. ogród rekreacyjny i łąka kwietna. "Z kolei na terenie, który biegnie od ulicy Dębowej w kierunku północno-zachodnim, czyli tam gdzie dziś mamy starodrzew chińskich topól, planujemy stworzenie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej i punktu widokowego oraz placu zabaw dla młodzieży" - zapowiedział Zawodnik.

Opracowana koncepcja obejmuje także umieszczenie na terenie Parku Kulturowego Stary Radom wielu elementów małej architektury takich jak: pomosty, ławki, leżaki, altany, wiaty, rzeźby nawiązujące do średniowiecza.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!