Partnerzy portalu

Pożegnano Tadeusza Ferenca. Były prezydent Rzeszowa został pochowany w Alei Zasłużonych

  • PAP/AW
  • Opublikowano: 2 września 2022 - 19:22
Dziś (2 września) w Katedrze Rzeszowskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe byłego wieloletniego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Samorządowca żegnali bliscy, mieszkańcy, politycy, samorządowcy. Prezydent Andrzej Duda odznaczył go pośmiertnie Orderem Odrodzenia Polski.

Tadeusz Ferenc, postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent Duda był osobiście na mszy św. w rzeszowskiej katedrze.

Order z rąk prezydenta odebrały małżonka i córka byłego prezydenta Rzeszowa.

Po mszy św. w rzeszowskiej katedrze kondukt przejechał ulicami Rzeszowa na cmentarz Wilkowyja, gdzie odbyło się ostatnie pożegnanie byłego prezydenta miasta.

Kondukt odprowadził zmarłego ulicami Rzeszowa na cmentarz Wilkowyja (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Kondukt odprowadził zmarłego ulicami Rzeszowa na cmentarz Wilkowyja (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Samorządowca żegnali samorządowcy

Wśród przemawiających był m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który żegnał zmarłego w imieniu Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich. Przypomniał, że Ferenc, tak jak on, rozpoczął swoją prezydenturę w 2002 r. "Zaczynaliśmy razem, przez 18 lat byliśmy równolegle prezydentami miast, współpracowaliśmy ze sobą, uczyliśmy się od siebie nawzajem" - mówił.

W ocenie Majchrowskiego, Ferenc znakomicie wykorzystał swój czas i zmienił Rzeszów, m.in. zwielokrotnił budżet miasta. "Był osobą, która konsekwentnie pracowała dla miasta, dla Rzeszowa, dla rzeszowian, dla mieszkańców. Zawsze mówił, że jest osobą, która wykonuje pewne zadania, które mu rzeszowianie zlecają, to czego chcą, czego od niego oczekują" - zaznaczył prezydent Krakowa.

Zdaniem Majchrowskiego, w przyszłości, jeśli ktoś będzie pisał historię Rzeszowa, to użyje sformułowania "czasy ferencowskie". "Bo to są dla tego miasta czasy wyjątkowe" - ocenił.

Na cmentarzu przemawiał również poseł Marek Dyduch, przyjaciel byłego prezydenta, który w osobistym wystąpieniu wspominał zmarłego. Podkreślił, że w dzisiejszych czasach podziałów społecznych "takich Tadeuszów Ferenców jest nam dzisiaj bardzo potrzeba".

"Potrzebujemy takich osób, które szukają kompromisu, które chcą, żeby nasz świat się rozwijał, żeby ludzie się kochali, którzy kochają ziemię, na której się urodzili, żyli i rozwijali" - mówił Dyduch.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiła z kolei, że prezydent Ferenc był lokalnym patriotą oraz człowiekiem pasji, a jego pasją była praca na rzecz Rzeszowa. "Służba publiczna była dla niego niezwykle ważna, a przejawiała się tym, że przekuwał każdą chwilę na działanie rzecz Rzeszowa. Można powiedzieć, że żył dla Rzeszowa i żył Rzeszowem" - dodała Leniart. Podkreśliła, że był politykiem, który wyznaczał sobie cel i dążył do jego zrealizowania.

Natomiast marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl pożegnał zmarłego w imieniu Związku Województw RP, w imieniu Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, a także w imieniu zarządu województwa. Zaznaczył, że prezydent Tadeusz Ferenc to przykład samorządowca niezwykle sprawnego, zaangażowanego zarówno w duże, miejskie inicjatywy, ale i w codzienne problemy mieszkańców Rzeszowa.

Obecny prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek mówił natomiast, że dziś wszyscy rzeszowianie czują wielki smutek i ogromną stratę. "Czujemy smutek, ale na szczęście nie pustkę. Wystarczy bowiem rozejrzeć się dookoła i zachwycić się widokiem z tego wzgórza, wspaniałego miasta. Ten widok koi uczucie straty" - mówił.

Zwracając się do śp. prezydenta dziękował za "tak piękne poprowadzenie Rzeszowa". "Dziękujemy za modernizację chyba wszystkich rzeszowskich dróg, za determinację. Dziękujemy nade wszystko za to, że dałeś nam wielką dumę z naszego miasta. Żegna Cię zatem drogi prezydencie 200 tysięcy dumnych i wdzięcznych rzeszowian" - zakończył Fijołek.

Wieloletni prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zmarł w szpitalu w minioną sobotę, po długiej chorobie. Miał 82 lata. Prezydentem stolicy Podkarpacia był od 2002 do 2021 roku, gdy zrezygnował z funkcji po przejściu COVID-19.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!