Partnerzy portalu

Poznań: 2 listopada pracę wznowi szpital tymczasowy na MTP

  • PAP
  • 28 października 2021 - 13:07
2 listopada na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpocznie działalność szpital tymczasowy dla pacjentów z Covid-19 - podały w czwartek służby wojewody wielkopolski. O uruchomienie szpitala w Poznaniu wnioskował wojewoda, decyzję podpisał minister zdrowia.

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformował, że w pierwszym okresie działalności szpital tymczasowy będzie dysponował 56 łóżkami dla pacjentów z Covid-19 oraz 10 łóżkami respiratorowymi. Lecznica może maksymalnie przyjąć 600 pacjentów. 48 stanowisk wyposażonych jest w respiratory dla osób z najostrzejszym przebiegiem zakażenia.

"Na podstawie analizy sytuacji epidemiologicznej, biorąc pod uwagę wzrost hospitalizacji osób z Covid-19 oraz rekomendację oddziału wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, sukcesywnie podejmuję decyzje o uruchamianiu oddziałów covidowych w poszczególnych szpitalach województwa. Dysponujemy buforem bezpieczeństwa, który gwarantuje stabilną sytuację w Wielkopolsce" - powiedział wojewoda Michał Zieliński.

W ostatnich dwóch tygodniach pacjentów z Covid-19 zaczęły przyjmować szpitale w Międzychodzie, Czarnkowie, Grodzisku i Słupcy.

"Rekomendując wojewodzie uruchamianie oddziałów covidowych w poszczególnych szpitalach, bierzemy pod uwagę potrzeby i bezpieczeństwo pacjentów oraz możliwości szpitali. W pierwszej kolejności wybieramy te placówki, które dobrze radziły sobie podczas trzeciej fali pandemii, pamiętając o zapewnieniu leczenia pacjentom hospitalizowanym z innych powodów niż Covid-19" - powiedziała dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ Agnieszka Pachciarz.

Tomasz Stube przekazał, że analiza przebiegu epidemii na terenie Wielkopolski wskazuje na zwiększającą się liczbę zakażeń oraz hospitalizacji osób zakażonych wirusem SARS-Co-V-2.

W czwartek w Wielkopolsce odnotowano 357 nowych zakażeń. Szpitale w województwie dysponują 584 łózkami, z czego 322 łóżek jest zajętych. W ciągu doby hospitalizowanych jest 30-40 osób. Dla pacjentów wymagających leczenia specjalistycznego przygotowanych jest 58 respiratorów - 18 łóżek pozostaje zajętych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!