Partnerzy portalu

Poznań: Defilada i pokazy wojskowe z okazji Święta Niepodległości

  • PAP
  • 9 listopada 2021 - 20:39
Wojskowa defilada, prezentacje poszczególnych jednostek i posiadanego przez nie sprzętu będą głównymi punktami czwartkowych obchodów Święta Niepodległości w Poznaniu – podał Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował, że jak co roku poznańskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano na placu Wolności, gdzie o godz. 11 na maszt zostanie wciągnięta flaga państwowa.

"Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, wojewoda odda salwę honorową z historycznej armaty +Prawosławnej+ wz. 02/26. Około godziny 12 nastąpi defilada pododdziałów, grup rekonstrukcyjnych oraz pojazdów" - podał Stube. Zaznaczył, że motywem przewodnim obchodów, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, będzie promocja jednostek wojskowych.

Dla uczestników uroczystości przygotowano pokaz sprzętu wojskowego, prezentację poszczególnych grup wojska, straży pożarnej, policji i służby celnej. Dostępny będzie również punkt wydający gęsinę, bigos i grochówkę.

Obchody poprzedzi msza św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona pod przewodnictwem bp. Szymona Stułkowskiego o godz. 9 w Farze Poznańskiej.

O godz. 10 delegacje złożą wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Franciszka Ratajczaka oraz przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Poznański magistrat podał, że z okazji Święta Niepodległości chętni będą mogli zwiedzić Kopiec Wolności, znajdujący się w sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego. Na szczyt będzie można wejść w godz. 11-16. Na kopcu może jednocześnie przebywać 20 osób, dlatego chętni będą wpuszczani na szczyt etapami.

Kopiec Wolności w Poznaniu jest dostępny dla zwiedzających jedynie podczas najważniejszych świąt i uroczystości narodowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!