Partnerzy portalu

Poznań: DOBROczynię hasłem tegorocznych Imienin Ulicy Św. Marcin

  • PAP
  • 11 listopada 2021 - 10:49
Pod hasłem DOBROczynię odbywają się w Poznaniu Imieniny Ulicy Św. Marcin. Organizatorzy zachęcają, by każdy, tak jak patron imienin i ulicy, umiał dostrzec potrzebującego człowieka i chciał mu pomóc.

W czwartek w Poznaniu świętowane są imieniny patrona jednej z głównych ulic miasta. Tego dnia poznaniacy spotykają się na ul. św. Marcin na kiermaszu, występach artystycznych, objadają się też słodkimi rogalami świętomarcińskimi.

Ze względu na wciąż obecne zagrożenie epidemiczne oraz rozpoczynający się remont kolejnego odcinka ul. Św. Marcin, organizator wydarzenia, Centrum Kultury Zamek, postanowił zrezygnować tradycyjnego korowodu, masowych koncertów oraz z ceremonii przekazania Świętemu Marcinowi kluczy do bram miasta. Zdecydowano też o przedłużeniu czasu trwania świątecznego kiermaszu do niedzieli.

Jak powiedziała PAP dyrektorka CK Zamek Anna Hryniewiecka, w tym roku uczestnicy imienin ulicy będą zaproszeni do skupienia się na idei pomocy człowiekowi w potrzebie. Przypomniała, że gdy św. Marcin, jeszcze jako służący w Galii rzymski legionista, spotkał zimą półnagiego żebraka, podzielił się z nim swoim płaszczem.

"W tym roku chcemy zastanowić się wspólnie, kogo dziś święty okryłby swoim płaszczem. Chcemy zwrócić uwagę na to, że 11 listopada w Poznaniu nie tylko świętujemy, nie tylko się bawimy, ale też pomagamy i zastanawiamy się, jak jeszcze możemy pomóc. Tych propozycji, możliwości zaangażowania się poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi, zajmującymi się niesieniem pomocy, sprawami mniejszości, także sprawami praw kobiet jest w tym roku wyjątkowo dużo" - powiedziała PAP Hryniewiecka.

"Widzimy ludzi, którzy potrzebują tej pomocy w sposób szczególny, tych, którzy próbują znaleźć swoje miejsce w lepszym świecie, w bezpieczniejszym miejscu, uciekając od głodu i wojny. Patrzymy na wschodnie granice Polski, nie mogąc pogodzić się z tym, co się tam dzieje" - dodała.

Do udziału w tegorocznych imieninach ulicy zaproszone zostały organizacje, które zajmują się niesieniem pomocy. Od przedpołudnia do wieczora na odnowionym odcinku ul. Św. Marcin będzie można spotkać przedstawicieli organizacji pozarządowych, również tych działających na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym.

Hryniewiecka wyjaśniła, że elementem tegorocznych obchodów są też debaty z udziałem humanistów, przedstawicieli organizacji pomocowych, organizowane pod hasłem "Co się z nami dzieje?"

"W trakcie debat zastanawiamy się, co sprawia, że tak trudno nam mieć, zgodnie z naszą chrześcijańską tradycją, często też z zasadami praktykowanej wiary, prawidłową reakcję, potrzebę niesienia pomocy ludziom w potrzebie. Mówimy też o tym, co sprawia, że te nasze reakcje nie są takie, jakie, jak się nam wydaje, powinny być" - powiedziała.

Anna Hryniewiecka podkreśliła, że Centrum Kultury Zamek od lat, także przy okazji Imienin Ulicy Św. Marcin, namawia poznaniaków do czynienia dobra, do zbiórek na rzecz osób potrzebujących. W tym roku ten element został w sposób szczególny rozbudowany, niewykluczone, że będzie miał szerszą formę także w kolejnych latach.

"Dla bardzo wielu ludzi świat jest coraz trudniejszy do życia, coraz więcej ludzi wymaga coraz więcej pomocy. Choć żyjemy w świecie bez wojen, nie znaczy to, że żyjemy w dobrym świecie" - powiedziała.

Podczas imienin ulicy, w okolicy CK Zamek nie zabraknie także elementów rozrywkowych: pokazów sportowych i cyrkowych, występów teatralnych, animacji dla najmłodszych, elementów stacjonarnego korowodu św. Marcina oraz występów muzycznych.

Imieninowy kiermasz potrwa w tym roku cztery dni, zakończy się w niedzielę.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!