Partnerzy portalu

Poznań: Jan Kulczyk będzie upamiętniony na muralu

Mural poświęcony Janowi Kulczykowi zostanie w październiku odsłonięty w Poznaniu. Dzieło Łukasza Gruszczyńskiego powstanie na ścianie akademika w centrum miasta.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zmarły w 2015 r. przedsiębiorca był m.in. filantropem, mecenasem kultury i sportu.

Inicjatorami przedsięwzięcia są poznańskie środowiska naukowe i artystyczne, m.in. festiwal Malta, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu czy Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

"Mural pragniemy dedykować człowiekowi, który był mecenasem sztuki, artystą biznesu, wizjonerem i marzycielem. Był człowiekiem, który wierzył w edukację i rozwój młodzieży - do dziś wyróżniający się studenci i doktoranci mogą ubiegać się o dofinansowanie z założonego przez niego programu stypendialnego" - powiedział w czwartek dyrektor festiwalu Malta Michał Merczyński.

Podczas konferencji prasowej podkreślano, że Jan Kulczyk angażował się w działalność charytatywną i w rozwój polskiego sportu w Poznaniu i w kraju.

Twórcą muralu na ścianie dawnego hotelu Polonez, obecnie akademika Student Depot Polonez będzie poznański artysta Łukasz Gruszczyński.

"Nie mogłem odmówić zaproszeniu do udziału w tym przedsięwzięciu: postać wielkiego formatu, ściana wielkiej powierzchni, świetny punkt w Poznaniu, dobrze widoczna ściana. Jestem dopiero na etapie rozpoznawania sylwetki dra Jana Kulczyka, projekt dopiero się zawiązuje. Trudno jeszcze powiedzieć, jak ten mural będzie wyglądał - raczej nie będzie to wizerunek, będzie to być może kompozycja geometryczna, może jakaś iluzja przestrzeni" - powiedział w czwartek dziennikarzom.

Mural ma powstać we wrześniu, zostanie odsłonięty 1 października.

"Ta spektakularna ściana o powierzchni ponad 500 mkw. jest niewątpliwie wyzwaniem dla artysty i realizatorów. Bardzo liczę na stworzenie ważnego dzieła, które artystycznie wzbogaci przestrzeń publiczną naszego miasta" - powiedział Merczyński.

Jan Kulczyk urodził się w 1950 r. Pochodził z Bydgoszczy, był najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim biznesmenem, najbogatszym Polakiem z majątkiem szacowanym na ponad 15 mld zł.

Brał udział w największych transakcjach oraz przekształceniach własnościowych w Polsce, inicjował i realizował duże projekty z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego. Był przedsiębiorcą działającym w sektorze energetyki, ropy naftowej i gazu, surowców mineralnych, infrastruktury i nieruchomości. Był też filantropem, mecenasem kultury i sportu. Zmarł nagle w lipcu 2015 r.

KOMENTARZE1

  • Poznaniak 2021-06-24 17:26:34
    Chyba kogoś pogięło....

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!