Partnerzy portalu

Poznań: Muzeum Broni Pancernej ma pierwszy w historii katalog zbiorów

  • PAP
  • 16 października 2021 - 09:35
Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (MBP) ma pierwszy katalog zbiorów w swojej liczącej blisko 60 lat historii. Publikacja zawiera m.in. opisy i fotografie wybranych renowacji najcenniejszych eksponatów.

Historia poznańskiej kolekcji, zbioru wozów bojowych: czołgów i dział pancernych sięga lat '60 ub. wieku. Od października 2019 roku Muzeum Broni Pancernej działa w nowej lokalizacji, w okolicy poznańskiego lotniska Ławica, jako oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Placówka szczyci się unikatowymi zbiorami w tej części Europy, w ciągu minionych dwóch lat nową siedzibę odwiedziło blisko 40 tys. osób.

Jak powiedział PAP szef placówki ppłk Tomasz Ogrodniczuk, wydanie katalogu to w dużej mierze odpowiedź na liczne prośby miłośników sprzętu wojskowego, którzy odwiedzali i podziwiali poznańską ekspozycję. Plany przygotowania takiego wydawnictwa przedstawiciele Muzeum Wojska Polskiego potwierdzali już przy okazji otwarcia oddziału w Poznaniu. Przygotowanie katalogu trwało około 1,5 roku.

Publikacja zawiera opisy, dane taktyczno-techniczne i zdjęcia około 80 obiektów ze zbiorów muzeum, zebranych w grupy tematyczne.

"W katalogu znalazły się obiekty, które znajdują się w ewidencji muzeum oraz te, które zostały nam użyczone i które my wypożyczyliśmy. Tę publikację można traktować także jako przewodnik po naszym obiekcie - każdy eksponat jest dokładnie opisany, wskazana jest też jego lokalizacja w muzealnych pawilonach lub poza nimi" - wyjaśnił Ogrodniczuk.

Osobną częścią katalogu są opisy wybranych renowacji eksponatów. Dzięki zdjęciom można porównać stan, w jakim były po sprowadzeniu do Polski, po wydobyciu ich z wody, ziemi czy betonu oraz stan po przeprowadzonych pracach.

Opisana jest m.in. renowacja działa szturmowego Sturmgeschuetz IV, który w styczniu 1945 roku zatonął przy forsowaniu rzeki Rgilewki koło Kutna, po ponad 60 latach został wydobyty, po czym wyremontowany w poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych przez pasjonatów związanych z MBP. Autorzy katalogu podkreślili, że wydobycie StuG-a, uruchomienie oraz doprowadzenie go do obecnego stanu wystawienniczego rozsławiło Muzeum Broni Pancernej na całym świecie.

Przewodnik ukazał się w nakładzie 2 tys. egzemplarzy. Niebawem będzie go można nabyć w siedzibie MBP oraz w Muzeum Wojska Polskiego. Ppłk Ogrodniczuk przyznał, że liczy się z dużym zainteresowaniem katalogiem; zapewnił, że w razie potrzeby przygotowany zostanie dodruk. Planowane jest też przygotowanie katalogu w angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej wersji językowej.

W ubiegłym roku Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu wzbogaciło się o sprowadzony z Włoch, pochodzący z czasów II wojny światowej kanadyjski pancerny samochód rozpoznawczy Fox. Pojazd odnaleźli w 2018 r. polscy żołnierze stacjonujący na Sycylii. Do muzeum wjechał też niszczyciel czołgów M36 Jackson - pojazd pozyskany ze Słoweńskiego Muzeum Wojskowego w Pivce.

Kilka miesięcy temu na ekspozycję trafiły działka amerykańskich samolotów z lat II wojny światowej, znalezione podczas demontowania ogrodzenia i rozkuwania betonowych słupów na terenie posesji we Wróblewie (Wielkopolskie).

Wśród zbiorów muzeum jest m.in. unikatowa niemiecka armata polowa 7,7 cm leichte Feldkanone (l.F.K.) 1896 n. czy polska tankietka z 1935 roku. W kolekcji jest też czołg "Rudy" z serialu "Czterej pancerni i pies" oraz czołgi, które zagrały w "Moście szpiegów" Stevena Spielberga.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!