Partnerzy portalu

Poznań: Rada miasta ponownie odrzuciła stanowisko ws. wsparcia służb strzegących granicy z Białorusią

  • PAP
  • 16 listopada 2021 - 13:05
Rada Miasta Poznania ponownie odrzuciła we wtorek zaproponowane przez klub PiS stanowisko dotyczące wsparcia funkcjonariuszy polskich służb strzegących granicy z Białorusią. Radni KO, mimo zapowiedzi, zrezygnowali z przygotowania własnego projektu stanowiska.

Radni Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli za to wsparcie dla gminy Michałowo w wysokości 100 tys. zł na pomoc dla migrantów. Także tydzień temu, podczas poprzedniej sesji rady miasta, radni odrzucili zaproponowane przez klub PiS stanowisko ze słowami solidarności dla funkcjonariuszy polskich służb strzegących granicy z Białorusią.

Projekt stanowiska głosił, że Rada Miasta Poznania, "w obliczu bezprecedensowego w swej skali ataku hybrydowego na Polskę ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki, wyraża swoją solidarność z polskimi służbami, w szczególności z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Wojska i Policji, strzegącymi granicy polsko-białoruskiej".

Jak wskazano, wykorzystanie migrantów jako "żywych tarcz", w połączeniu z działaniami dezinformacyjnymi jest obliczone na zdestabilizowanie sytuacji w regionie i wywarcie presji nie tylko na Polskę, ale na całą Unię Europejską. "W obliczu tego wyzwania, dzisiaj fundamentalnego z punktu widzenia naszego kraju, dzielące nas różnice polityczne muszą zejść na plan dalszy, a naszym obowiązkiem jest wsparcie działań służb stojących na straży bezpieczeństwa Polski" - głosił projekt stanowiska.

Szefowa klubu radnych PiS Klaudia Strzelecka podkreśliła we wtorek, że sytuacja na wschodniej granicy kraju jest coraz bardziej zaogniona. "Takie wspierające stanowisko będzie w tej sytuacji słuszne" - powiedziała.

Szef klubu radnych KO Marek Sternalski podkreślił, że radni KO nie poprą zaproponowanego stanowiska "z uwagi na rozwój sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i chcąc uniknąć sporów politycznych co do treści uchwały".

W ubiegłym tygodniu Sternalski mówił PAP, że zaproponowane przez radnych PiS stanowisko "jest niekompletne". Zapowiedział, że na kolejnej sesji Rady Miasta Poznania przedstawiony będzie projekt "zawierający wyrazy wsparcia dla Wojska Polskiego i innych służb, ale i oczekiwania względem władz w związku z obecnym kryzysem oraz wezwanie do humanitarnego traktowania znajdujących się na granicy kobiet i dzieci".

We wtorek Sternalski poinformował, że klub KO zrezygnował z redagowania własnego projektu stanowiska. "Doszliśmy do wniosku, że akcentowanie sporów i różnic pomiędzy nami w radzie miasta, w coraz trudniejszej sytuacji, nie służy dzisiaj tym, którym należy się szacunek i wsparcie za ciężką służbę w obronie granic" - powiedział.

Radna KO Marta Mazurek poinformowała podczas sesji, że rada miasta będzie chciała wesprzeć kwotą 100 tys. zł gminę Michałowo. "Gmina Michałowo, której mieszkańcy nie chcą pozostawać biernymi świadkami tragedii ludzkiej i kryzysu humanitarnego, uruchomiła punkt pomocy osobom potrzebującym. Ta pomoc jest ukierunkowana na rzecz osób przekraczających granicę z Białorusią" - powiedziała.

Mazurek poinformowała, że radni KO zwrócili się do prezydenta miasta, by ten przygotował projekt uchwały oraz zabezpieczył pieniądze na świadczoną w gminie Michałowo pomoc dla migrantów przekraczających granicę polsko-białoruską.

Projekt uchwały ma być przedstawiony na grudniowej sesji rady miasta.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!