Partnerzy portalu

Poznań: Waldemar Witkowski ponownie przewodniczącym Unii Pracy

  • PAP
  • 6 listopada 2021 - 19:30
Waldemar Witkowski został w sobotę ponownie wybrany na przewodniczącego Unii Pracy. Człowiek jest najważniejszy - nie kapitał, nie biznes – mówił podczas swojego wystąpienia Witkowski.

Decyzję o ponownym wyborze Waldemara Witkowskiego na przewodniczącego Unii Pracy podjęto na sobotnim kongresie partii w Poznaniu. Witkowski funkcję przewodniczącego UP pełni od kilkunastu lat.

W trakcie swojego wystąpienia Witkowski mówił o m.in. priorytetach Unii Pracy, w tym o roli kobiet w strukturze partii i życiu publicznym, o wyzwaniach związanych z ekologią i klimatem, a także skróceniu czasu pracy. "Człowiek jest najważniejszy, nie kapitał, nie biznes" - zaznaczył.

"My w Unii Pracy deklarujemy rozbudowę polskiej lewicy, ale też najważniejsze dla nas jest to, żeby odsunąć tych, którzy w tej chwili rządzą - w sposób autorytatywny, a docelowo totalitarny, to się może zdarzyć - od władzy, bo chcemy żyć w wolnym kraju; wolnym, tolerancyjnym" - mówił.

Dodał, że przed wyborami do polskiego parlamentu ugrupowanie będzie szukać takich rozwiązań, aby - jak mówił - "w parlamencie polskim już nigdy więcej większości nie miały rządy PiS-u".

Wskazał, że naturalnym sojusznikiem Unii Pracy są partie lewicowe. "To jest naturalne miejsce do poszerzania bazy oddziaływania polskiej lewicy" - powiedział i przypomniał, że w 2001 roku to Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy wygrały wybory.

"Ale czy jest szansa na powrót? Moim zdaniem i tu siedzących - tak. Ale do tego musi być większość. I my z tej strony zgłaszamy taki apel do wszystkich partii, które cenią sobie wolność, równość, są tolerancyjne, (cenią) solidaryzm społeczny, dla których Unia Europejska jest czymś bardzo ważnym - żeby przed następnymi wyborami parlamentarnymi potrafiły stworzyć wspólny blok wyborczy; uczciwy, transparentny" - mówił.

Witkowski wyraził nadzieję, że może się to udać, choć - jak zaznaczył - obecnie Unia Pracy nie ma w Sejmie żadnego posła. "Mamy wiele osób na +dołach+, aktywnych, potrafiących działać (…) i wierzę w to, że razem potrafimy wrócić do parlamentu" - powiedział.

Wśród gości sobotniego kongresu Unii Pracy byli m.in. były premier, obecnie europoseł Leszek Miller, a także posłowie Joanna Senyszyn i Andrzej Rozenek.

Obecnie UP ma około 750 aktywnych członków, czyli osób opłacających składki. Nowe władze partii na sobotnim kongresie wybrało ponad 70 delegatów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!