Partnerzy portalu

Poznań: Wniosek do prokuratury w sprawie braku tlenu w szpitalu tymczasowym

  • PAP
  • 30 marca 2021 - 19:49
Wojewoda wielkopolski skierował do prokuratury zawiadomienie w sprawie wtorkowego incydentu w szpitalu tymczasowym w Poznaniu, w czasie którego w placówce zabrakło tlenu dla pacjentów. 12 chorych przewieziono do innej lecznicy. W szpitalu nie doszło do awarii.

"Skierowałem komisję z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (w celu - PAP) zbadania wnikliwie tej sprawy oraz podpisałem wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa zagrożenia życia i zdrowia pacjentów" - powiedział w czasie wtorkowej konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Koordynator zaopatrzenia szpitali w tlen medyczny z zespołu ds. uruchomienia szpitala tymczasowego na MTP Tomasz Małyszka zaznaczył, że we wtorek w szpitalu tymczasowym nie doszło do awarii instalacji tlenowej.

"Problemem był brak tlenu w zbiorniku podstawowym o pojemności 35 ton i w trzytonowym zbiorniku rezerwowym" - powiedział.

Zaznaczył, że firma dostarczająca ciekły tlen, oddalona o 140 km od Poznania, pod eskortą policji dowiozła niezbędny gaz przed godz. 11.00.

"Rozpoczęło się tankowanie tego dużego zbiornika" - powiedział. Dodał, że w tym samym czasie strażacy dowieźli 60 butli o pojemności 50 l z banku tlenu. "Około godz. 11.00 zabezpieczenie w tlen wróciło" - podkreślił.

"Potwierdzono nam już, że nie było żadnej awarii instalacji. Po prostu był brak tlenu. Zamówienie wystawione wczoraj na dziś. Zostało zrealizowane w pełni, ale, jak widać, dużo za późno" - powiedział Małyszka.

We wtorek przed południem Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował o konieczności przewiezienia części pacjentów szpitala tymczasowego, umiejscowionego na Międzynarodowych Targach Poznańskich, do innej placówki. Powodem miały być problemy z instalacją tlenową w lecznicy. Ostatecznie do miejskiego szpitala im. J. Strusia około południa przewieziono 12 pacjentów.

Szpital tymczasowy na MTP dysponuje 272 miejscami dla pacjentów z COVID-19. We wtorkowy poranek przebywało w nim 258 chorych, w tym 17 osób podłączonych do respiratorów. Według założeń w razie potrzeb placówka tymczasowa na MTP może zostać rozbudowana na tyle, by przyjąć ponad 500 chorych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!